Roboty będą miały w Warszawie swoją noc

Robot PIAP SCOUT. Źródło: PIAP
Robot PIAP SCOUT. Źródło: PIAP

Roboty policyjne, latające, medyczne, antyterrorystyczne, a także kosmicznych zwiadowców można będzie obejrzeć w akcji w Warszawie podczas Nocy Robotów. Ta impreza popularnonaukowa odbędzie się w piątek w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów pod hasłem „Misja: Bezpieczeństwo”.

Będzie to już trzecia edycja Nocy Robotów, podczas której prezentowane będą najnowsze osiągnięcia polskich inżynierów i naukowców w dziedzinie robotyki. Organizatorami wydarzenia są Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) oraz PIAP-ScienTech.

Instytut specjalizuje się w automatyce przemysłowej, dlatego wśród eksponatów nie zabraknie robotów spawających grube blachy czy nalewających napoje. Jednak w tym roku organizatorzy chcą zwrócić uwagę na roboty, które zostały skonstruowane po to, żeby chronić życie człowieka.

"Roboty już teraz są obecne w środowisku człowieka, mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pomagają nam odkurzać, kosić trawniki lub czyścić elewację szklanych budynków. Musimy przygotować się na masową obecność i rosnącą rolę robotów w naszym życiu codziennym. Instytut specjalizuje się w konstruowaniu zrobotyzowanych urządzeń wspomagających pracę antyterrorystów, strażaków czy pirotechników, które znajdują zastosowanie w krajach na terenie Europy, Afryki i Azji. Przykładowo są to roboty PIAP GRYF i TRM" - powiedział ekspert ds. inteligentnych systemów bezpieczeństwa PIAP dr inż. Piotr Szynkarczyk.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć w poszczególnych częściach PIAP roboty przemysłowe, działające na rzecz bezpieczeństwa, roboty edukacyjne, medyczne, rehabilitacyjne czy roboty latające.

Dla fanów kosmosu i niezwykłych technologii nie lada gratką będzie Park Technologii Kosmicznych, którym dowodzić będzie robot Hyperion - wielozadaniowy analog łazika marsjańskiego, służący do wspierania załogowych misji pozaziemskich. Natomiast w Parku Robotów 3D Design będzie można zobaczyć, jak wygląda proces powstawania robota przy wykorzystaniu technologii 3D.

W Parku Małych Wynalazców będą prowadzone kreatywne zajęcia manualne polegające na konstruowaniu robotów z kartonów, papieru, butelek czy nakrętek. Przez cały czas trwania wydarzenia, przed wejściem do Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów będzie można wziąć udział w warsztatach Robot Dance.

Miłością do konstruowania robotów będą zarażać studenci z kół naukowych z całego kraju. W Parku Robotów Edukacyjnych zaprezentują roboty humanoidalne NAO, roboty typu micromouse, robota mobilnego Orion, RYŚ czy Elektron, który wykorzystywany jest przy pracach badawczych z zakresu nawigacji i sterowania robotami mobilnymi.

"Tegoroczna edycja jest dla nas szczególna, ponieważ w tym roku PIAP obchodzi także 50-lecie swojego istnienia. III Noc Robotów PIAP to idealna okazja do tego, aby na własne oczy zobaczyć, a niekiedy i dotknąć części historii PIAP, zarówno tej odległej, jak i tej najnowszej" - mówi dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów dr inż. Jan Jabłkowski.

Wstęp na III Noc Robotów PIAP jest otwarty dla każdego (od godz. 16.00 do północy), a wszystkie atrakcje są całkowicie bezpłatne.

Więcej informacji na stronie Nocy Robotów www.nocrobotow.pl

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera