Prof. Jerzy Woźnicki przewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Prof. Jerzy Woźnicki z Politechniki Warszawskiej został nowym przewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW). Na stanowisku zastąpił prof. Józefa Lubacza również z Politechniki Warszawskiej. Funkcję tę będzie pełnił do 2017 roku.

Pierwsze posiedzenie RGNiSW kadencji 2014-2017 odbyło się 9 stycznia. Wówczas ukonstytuowały się nowe władze Rady. Jej przewodniczącym został prof. Jerzy Woźnicki. Funkcję zastępców będą pełnili prof. Lucjan Pawłowski z Politechniki Lubelskiej i dr hab. Zbigniew Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Woźnicki od początku lat 70. prowadzi działalność naukową i badawczo-rozwojową w dziedzinach optyki, miernictwa optoelektronicznego, układów przetwarzania obrazu oraz metod cyfrowego przetwarzania obrazu. W latach 1996–2002 był rektorem Politechniki Warszawskiej. Obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Fotoniki Obrazowej i Mikrofalowej działającego przy Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych.

W skład Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego weszli: prof. Marek Ilnicki, Robert Kiliańczyk z Krajowej Reprezentacji Doktorantów, Dawid Kolenda, dr hab. Marcin Krawczyński, dr Anna Potocka i prof. Marian Szczerek.

Rada Główna współdziała z ministrem nauki i spraw szkolnictwa wyższego oraz z innymi organami władzy i administracji publicznej w ustalaniu polityki państwa wobec szkolnictwa wyższego, polityki naukowej i innowacyjnej państwa. Wyraża z własnej inicjatywy opinie we wszystkich sprawach dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki, kultury i oświaty; opiniuje projekty aktów prawnych dotyczących szkolnictwa wyższego oraz rozwoju nauki i innowacyjności oraz plany i sprawozdania z działalności Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wyraża też opinie w sprawach projektu budżetu państwa w częściach, których dysponentami są minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki m.in. w sprawach zasad przyznawania uczelniom dotacji z budżetu państwa.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 28.04.2023. Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóżwik. PAP/Marian Zubrzycki

    Prof. Krzysztof Jóźwik wybrany na rektora Politechniki Łódzkiej na kolejną kadencję

  • 10.03.2024. Projektowy astronauta European Space Agency Sławosz Uznański.  PAP/Jarek Praszkiewicz

    Planowana na jesień misja polskiego astronauty na ISS może się opóźnić (wideo)

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera