Uczelnie i instytucje

Deklaracja o współpracy ministrów nauki Grupy Wyszehradzkiej

Deklarację o zacieśnieniu współpracy podpisali ministrowie ds. nauki krajów Grupy Wyszehradzkiej podczas poniedziałkowego spotkania w Budapeszcie - poinformowano na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Podpisaliśmy dziś w Budapeszcie - ministrowie Grupy Wyszehradzkiej - porozumienie o zacieśnieniu współpracy naukowej" - poinformowała na Twitterze w poniedziałek wieczorem minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Podczas spotkania omówiono m.in. kwestie współpracy w ramach unijnego programu badawczo-rozwojowego Horyzont 2020.

"Spotkanie odbywa się w kluczowym dla europejskich badaczy momencie, w przededniu ogłoszenia pierwszych konkursów w ramach programu Horyzont 2020, na którego realizację do 2020 roku Unia Europejska przeznaczy rekordowe 77 mld euro – podkreśliła prof. Kolarska-Bobińska. - Aby jak najefektywniej wykorzystać możliwości, jakie daje Horyzont 2020 musimy ze sobą blisko współpracować: zidentyfikować wspólne obszary badawcze, a także nie zapominać o wymianie dobrych praktyk oraz informacji o nowym, europejskim systemie wsparcia" - stwierdziła.

Polska minister nauki podkreśliła również znaczenie współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej przy wykorzystywaniu infrastruktury badawczej oraz potrzebę koordynacji ich działań w kontaktach z Komisją Europejską.

Jak zapowiedziała minister Kolarska-Bobińska, w Warszawie odbędzie się debata o znaczeniu inteligentnej specjalizacji regionów, opartej na współpracy naukowej. Pierwsze konkursy w ramach Horyzontu 2020 mają być ogłoszone 11 grudnia.

Horyzont 2020, który zastąpi 7. Program Ramowy, to program finansowania badań i innowacji w Unii Europejskiej. W latach 2014-2020 do podziału między państwa UE przeznaczonych będzie 77 mld euro.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera