Kanadyjczycy testują radar drogowy na łosie

Liczbę wypadków spowodowanych przez wtargnięcie łosia na drogę może zmniejszyć nowy system radarów drogowych, który wykrywa te zwierzęta i ostrzega kierowców, aby zwolnili - informuje "New Scientist".

Tylko w kanadyjskich lasach wypadki spowodowane wtargnięciem zwierząt na drogę zdarzają się co roku tysiącom kierowców. Sytuację może zmienić nowy system radarów drogowych, który przeczesuje okolicę i ostrzega kierowców, aby zwolnili, kiedy w pobliżu znajduje się wielkie zwierzę.

Obecnie przed kolizją z łosiem mają chronić specjalne systemy ostrzegania, uruchamiane automatycznie, kiedy łoś wkracza na ulicę. Systemy te jednak nie sprawdzają się - zaznacza Abir Mukherjee z AUG Signals w Toronto. "W takim systemie, kiedy zwierzę przechodzi przez ulicę, podnosi się alarm. Ale po pewnym czasie system się wyłącza i traci kontrolę - nie +wie+, gdzie znajduje się dane zwierzę" - przyznaje.

Nowy system, nazwany Large Animal Detection System (LADS), co sekundę wysyła sygnał, pokrywający okrąg o promieniu do 700 m. Sygnał odbija się od obiektów znajdujących się w pobliżu i wraca. System monitoruje powracający, odbity sygnał i ustala, jakie zwierzęta znajdują się w pobliżu. Potrafi przy tym zignorować drobnicę oraz rośliny, obecne na drodze sygnału. Kiedy system wykryje duże zwierzę, na drodze zaczynają mrugać ostrzegawcze światła.

Detektor testowany jest od ubiegłego roku na kanadyjskiej drodze nr 416 w pobliżu Kemptville, na północ od Ontario. Jego twórcy twierdzą, że sprawdza się przy każdej pogodzie, nawet podczas śnieżycy. System nie tylko ostrzega, ale też nagrywa dane nt. liczby oraz prędkości przejeżdżających aut. (PAP)

zan/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera