Brak porozumienia między neuronami przyczyną depresji

Depresja może być rezultatem zakłóconej komunikacji pomiędzy komórkami nerwowymi - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Maryland (USA), które publikuje "Nature Neuroscience".

Według danych amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w latach 2005-2008 niemal jeden na dziesięciu mieszkańców USA był leczony na depresję, przy czym kobiety ponad dwukrotnie częściej niż mężczyźni.

Najczęściej stosowane leki, jak fluoksetyna, sertralina czy citalopram blokują wychwyt zwrotny serotoniny, przez co wzrasta jej koncentracja w przestrzeniach synaptycznych mózgu. Preparaty te są jednak skuteczne w przypadku tylko około połowy pacjentów.

Serotonina posiada zdolność wzmacniania komunikacji pomiędzy komórkami w obszarach mózgu odpowiedzialnych za emocje i funkcje poznawcze.

Zamiast jednak koncentrować się na poziomie hormonów, naukowcy postanowili zbadać przekazywanie pomiędzy komórkami sygnałów pobudzających. Okazało się, że u osób cierpiących na depresję może być ono zaburzone.

Naukowcy obserwowali mózgi myszy i szczurów narażonych na umiarkowane czynniki stresujące, zbliżone do tych, które mogą przyczyniać się do rozwoju depresji u ludzi. Porównanie aktywności mózgów normalnych gryzoni oraz zestresowanych, u których wystąpiły objawy przypominające depresję, pozwoliło badaczom zauważyć, że w drugiej grupie połączenia międzykomórkowe reagowały na serotoninę inaczej. Zachowanie mózgu wracało jednak do normy po leczeniu antydepresantami.

Sprawna komunikacja pomiędzy komórkami nerwowymi leży u podstaw procesów zapamiętywania i uczenia się. Zaburzenia tej komunikacji u chorych na depresję wyjaśniałyby, dlaczego osoby te doświadczają trudności z koncentracją, zapamiętywaniem szczegółów czy podejmowaniem decyzji - zauważa dr Scott M. Thompson.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera