Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
31.01.2013 aktualizacja 31.01.2013

Dziennikarka PAP laureatką nagrody Phil Epistemoni

Redaktor Małgorzata Wosion-Czoba z krakowskiego oddziału Polskiej Agencji Prasowej odebrała w środę ogólnopolską nagrodę Phil Epistemoni ("Przyjacielowi Nauki"). Wyróżnienie otrzymują dziennikarze, którzy piszą o problemach nauki i szkolnictwa wyższego.

Nagroda ustanowiona przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa jest wyrazem uznania środowiska akademickiego dla publicystów, którzy znaleźli sposób, by ciekawe, lecz trudne ze względu na hermetyczny język wiadomości z wyższych uczelni przekazać szerokim kręgom odbiorców.

"Dziękujemy za promocję nauki, czyli za pomoc w tym, czym my zajmujemy się na co dzień" – powiedział rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak, który wraz z rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Tadeuszem Słomką i rektorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. Władysławem Zuziakiem wręczył dziennikarce nagrodę. Uroczystość odbyła się w AGH w Krakowie.

"Bycie +Przyjacielem Nauki+ to zaszczyt i zobowiązanie. Cieszę się, że dostrzegliście państwo pracę dziennikarza Polskiej Agencji Prasowej, bo dziennikarze agencyjni często pozostają anonimowi, podczas gdy tworzone przez nich depesze – w dobie internetu – obiegają niemal cały świat" – mówiła Małgorzata Wosion-Czoba.

Podkreśliła, że pisanie o nauce i świecie akademickim nie jest łatwe, ale przynosi satysfakcję. "Najtrudniejsze dla dziennikarzy, którzy jak ja zajmują się różnymi dziedzinami, jest przełamywanie hermetycznego języka nauki tak, by istotę naukowych badań i odkryć zrozumieli wszyscy" – powiedziała.

Wyznała też, że o uczelniach pisze z przyjemnością, ponieważ w ich murach są dokonywane odkrycia i wynalazki, które zmieniają nasze życie i świat wokół.

Nagroda Phil Epistemoni jest przyznawana co dwa lata. Po raz pierwszy wręczono ją w 1987 r. redaktorowi Marianowi Nowemu. W kolejnych edycjach konkursu uhonorowano m.in. Janinę Paradowską, Zbigniewa Krzysztyniaka, Zbigniewa Święcha, Jerzego Wunderlicha, Jerzego Sadeckiego i Grażynę Starzak.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ abe/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024