Studenci AGH skonstruowali robota, który gra na ukulele

Źródło: PAP
Źródło: PAP

Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej skonstruowali niehumanoidalnego robota, który gra na ukulele. Maszyna potrafi odtworzyć melodie z m.in. „Władcy Pierścieni”, „Ojca Chrzestnego”, „Piratów z Karaibów”.

Autorami „UkuRobota” są studenci inżynierii mechatronicznej: Jakub Grela, Adrian Gołąb, Mateusz Guzik i Łukasz Jurczak.

Robot, którego studenci budowali przez ostatnie cztery miesiące, jest prototypem. Docelowa maszyna powstanie w ciągu najbliższego półrocza. „To w pełni funkcjonalny prototyp. Produkt docelowy będzie wizualnie lepiej się prezentował, będzie miał bardziej +designerską+ obudowę wykonaną w technologii druku 3D, lepsze silniki, które będą generowały mniej hałasu. Udoskonalimy też aplikację” – powiedział PAP Jakub Grela.

W wykonanej z drewna obudowie znajduje się 16 elektrycznych mechanizmów – 12 z nich odpowiedzialnych jest za dociskanie strun, a cztery za ich szarpanie. Aby uruchomić robota, należy go podpiąć do źródła zasilania elektrycznego. Polecenia gry konkretnego dźwięku maszyna otrzymuje z komputera; przesyłane są za pomocą modułu Bluetooth. Dzięki autorskiej aplikacji desktopowej robot ma możliwość grania pojedynczych nut, akordów, a także gotowych melodii. W ten sposób urządzenie pełni zarówno funkcję instrumentu muzycznego, jak i odtwarzacza muzyki.

Studenci nie wiedzą jeszcze, jaka będzie przyszłość robota. Na pewno będą rozwijać kanał YouTube – UkuRobot, na którym można znaleźć filmy z występami robota. Może – zastanawiają się konstruktorzy – wynalazek trafi na sklepowe półki, może będzie brał udział w koncertach. 

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera