Dorosłe mezozaury spędzały czas również na lądzie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dorosłe mezozaury najprawdopodobniej prowadziły ziemnowodny tryb życia, podczas gdy młode przebywały wyłącznie w wodzie – informują naukowcy na łamach pisma „Frontiers in Ecology and Evolution”.

Mezozaury były gadami, które na pewnym etapie swojej ewolucji przeniosły się z lądu do wody. Miały niezwykle wydłużone szczęki, wyposażone w ostre zęby, którymi chwytały ryby. Smukłe ciało i spłaszczony bocznie ogon służyły im do szybkiego poruszania się w wodzie. Okazuje się jednak, że mezozaury nie porzuciły lądu na dobre.

Analiza skamieniałości mezozaurów dowodzi, że nie prowadziły całkowicie wodnego trybu życia. Dorosłe osobniki częściowo żyły na lądzie.

„Mimo że uważano mezozaury za gady prowadzące całkowicie wodny tryb życia, to jednak ich kilka cech anatomicznych bliskich jest zwierzętom lądowym” - opisuje prof. Graciela Pineiro z Universidad de la Republica w Urugwaju.

Jak dodaje, dokładna i całościowa analiza kręgów i kości kończyn dowiodła, że te prehistoryczne gady żyły w wodzie we wczesnej fazie życia, podczas gdy dojrzałe osobniki częściowo przebywały na lądzie.

Naukowcy przeanalizowali pozostałości 40 mezozaurów. Zauważyli, że skamieniałości dorosłych osobników zachowane były gorzej niż młodszych. Były podzielone na fragmenty i zwietrzałe. Oznacza to, że ich ciała po śmierci wystawione były na działanie powietrza.

Następnie przyjrzeli się pewnym cechom anatomicznym tych gadów. Na częściowo lądowy tryb życia wskazuje ukształtowanie rejonu kostek stopy i kręgi ogonowe.

Więcej:

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180919111457.htm (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera