Łazik Curiosity zarejestrował dwa zaćmienia Słońca na Marsie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Łazik Curiosity, którego NASA wysłała na Czerwoną Planetę kilka lat temu, zarejestrował dwa zaćmienia Słońca na Marsie - przez księżyce Fobos i Deimos.

Łazik jest wyposażony w filtry słoneczne, dzięki czemu może bezpośrednio obserwować Słońce.

Pierwsze z zaćmień nastąpiło 17 marca br. i wziął w nim udział Deimos. Z kolei drugie – dzięki Fobosowi – udało się zaobserwować 26 marca. Fobos nie zakrył całkowicie tarczy słonecznej, było to zaćmienie obrączkowe. W przypadku Deimosa, księżyc jest na tyle mały w porównaniu z tarczą słoneczną na marsjańskim niebie, że można nawet powiedzieć o jego tranzycie przed tarczą Słońca.

Poza tym, 25 marca kamera łazika zarejestrowała moment, gdy cień Fobosa przeszedł nad łazikiem podczas zachodu słońca i nastąpiło ściemnienie światła.

Obserwacje zaćmienia Słońca na Marsie nie są niczym wyjątkowym w historii badań tej planety. Były wielokrotnie obserwowane przez Curiosity i inne łaziki. Poza aspektem w charakterze ciekawostki mają też znaczenie naukowe, bowiem pozwalają badaczom uściślić wiedzę o orbitach tych księżyców wokół Marsa. Przykładowo, gdy łaziki Spirit i Opportunity wylądowały na powierzchni Marsa w 2004 roku, istniały spore nieścisłości w orbitach marsjańskich księżyców i gdy po raz pierwszy jeden z tych łazików próbował zaobserwować zaćmienie Słońca przez księżyc Deimos okazało się, że satelita znajduje się w odległości 40 km od spodziewanego położenia.

Do tej pory udało się zaobserwować łącznie osiem zaćmień Słońca przez Deimosa i około 40 zaćmień przez Fobosa. Z każdym kolejnym zaćmieniem niepewności w wyznaczeniu orbity księżyców maleją.

Łazik Curiosity wylądował na Marsie 6 sierpnia 2012 r. Jest to misja prowadzona przez NASA Jet Propulsion Laboratory.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: śmiertelność z powodu niewydolności serca większa w naszej części Europy

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze przygotowują się na „wizytę” asteroidy Apophis Badacze przygotowują się na „wizytę” asteroidy Apophis

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera