"Uwaga! Upadek!", czyli konkurs na algorytm wykrywający upadek

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Miłośnicy kodowania mogą zaproponować algorytm, który pozwoli wykryć upadek starszej osoby czy zasłabnięcie podczas imprezy masowej. W konkursie „Uwaga! Upadek!”, zorganizowanym przez Politechnikę Gdańską, na najlepszy zespół czeka 10 tys. zł.

Konkurs organizuje Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji (CD NIWA) na Politechnice Gdańskiej. Mogą brać w nim udział 3-4 osobowe zespoły. Wygra ten zespół, który zaproponuje i zaimplementuje najlepszy algorytm pozwalający wykryć sytuację upadku, przy pomocy analizy strumienia wideo np. z kamery systemu monitoringu.

\"Pod lupę wzięto temat z pozoru błahy. Upadki zdarzają się każdemu i najczęściej wychodzimy z nich bez szwanku\" – mówi specjalistka ds. promocji projektu CD NIWA Joanna Chrzanowska. \"Popatrzmy na to jednak z perspektywy osób starszych, niepełnosprawnych, z zaburzeniami neurologicznymi, wówczas brak pomocy stanowi zupełnie inny stopień ryzyka i konsekwencji dla zdrowia\" - zauważa.

Jak informuje Politechnika Gdańska, aplikacja może mieć znacznie szersze zastosowanie, może przydać się w sytuacjach i miejscach, w których wzrasta ryzyko utraty równowagi i przewrócenia się. Algorytm będzie można zastosować do wykrywania zasłabnięć podczas imprez masowych, upałów, w szpitalach, w miejscu pracy. \"Implementacja takiego algorytmu mogłaby mieć zastosowanie w zaawansowanych systemach monitoringu, automatycznie rozpoznając niebezpieczną dla zdrowia ludzkiego sytuację i umożliwiając natychmiastową reakcję odpowiedniego personelu\" - czytamy na stronie internetowej Politechniki Gdańskiej.

Uczestnicy konkursu dostaną możliwość pracy na platformie KASKADA, która wspiera analizę danych multimedialnych do identyfikacji obiektów i niebezpiecznych zdarzeń. Platforma została już wykorzystana m.in. do tworzenia aplikacji analizujących obraz z kamer, docierający do platformy z dworców, lotnisk, a nawet ludzkiego przewodu pokarmowego.

Termin rejestracji do konkursu upływa już 10 marca. Wystarczy wymyślić ciekawą nazwę dla zespołu i wyznaczyć lidera, który rejestruje zespół za pomocą elektronicznego formularza. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: http://konkurs.niwa.gda.pl/ .

Najlepszy zespół programistów wygra 10 tys. złotych. Organizatorzy z CD NIWA przewidzieli również nagrody dodatkowe w postaci sprzętu elektronicznego.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera