Prof. Karol Grela - niestrudzony odkrywca nowych katalizatorów

Prof. Karol Grela. Źródło: FNP
Prof. Karol Grela. Źródło: FNP

Badania, którymi kieruje prof. Karol Grela - laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, doprowadziły do znalezienia wielu nowych katalizatorów. W literaturze przedmiotu jeden z opracowanych i skomercjalizowanych przez niego katalizatorów zyskał miano „katalizatora Greli”.

Prof. Karol Grela jest chemikiem zajmującym się syntezą związków organicznych i metaloorganicznych. Badania, którymi kieruje, doprowadziły do znalezienia wielu nowych katalizatorów, czyli związków, które przyspieszają przebieg procesu chemicznego. Katalizatory opracowane przez zespół prof. Greli znajdują zastosowanie zarówno w akademickiej chemii organicznej, jak też np. w produkcji nowych leków, materiałów polimerowych, czy opracowywaniu receptur nowych paliw w oparciu o odnawialne materiały wyjściowe.

Prof. Karol Grela z Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2014 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie \"nowych katalizatorów reakcji metatezy olefin i ich zastosowanie w praktyce przemysłowej\".

Występujące w olefinach wiązanie podwójne węgiel-węgiel jest jednym z najbardziej użytecznych elementów budowy związków organicznych. Może być ono wykorzystane do konstrukcji rozmaitych szkieletów organicznych i jest, z uwagi na wysoką reaktywność chemiczną, jedną z najważniejszych grup funkcyjnych, wykorzystywanych w licznych transformacjach chemicznych. Ze względu na tak szerokie możliwości, w ciągu ostatnich 150 lat chemicy poszukiwali nowych sposobów otrzymywania olefin. W ostatnich dekadach opracowana została całkowicie nowa droga otrzymywania tych niezwykle ważnych związków chemicznych: reakcja metatezy, czyli podwójnej wymiany olefin. Za to osiągnięcie trzej chemicy: Yves Chauvin, Robert Grubbs i Richard Schrock zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w 2005 r.

Prof. Grela wraz ze współpracownikami zajął się zagadnieniami związanymi z optymalizacją reakcji metatezy olefin, tzn. poszukiwaniem sposobów na to, by były one przeprowadzane w sposób bezpieczny dla środowiska, łączyły wysoką wydajność z możliwością ich prowadzenia w łagodnych warunkach np. w temperaturze otoczenia. Z kolei katalizator powinien być w miarę możliwości niedrogi, łatwy do oddzielenia po reakcji i charakteryzować się wysoką aktywnością i stabilnością.

Wszystkie te istotne kwestie i wyzwania zostały zidentyfikowane, a często też rozwiązane przez grupę prof. Greli. O międzynarodowym uznaniu jego dokonań świadczy m.in. to, że jeden z opracowanych i skomercjalizowanych przez niego katalizatorów jest nazywany w literaturze przedmiotu „katalizatorem Greli”, a jego zespół jest zaliczany do wiodących w skali światowej grup badawczych w tej dziedzinie.

Prof. dr hab. inż. Karol Grela urodził się w 1970 r. w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (1994). Doktorat (1998), habilitację (2003) i tytuł profesora (2008) uzyskał w Instytucie Chemii Organicznej PAN. W latach 1999-2000 przebywał na stażu podoktorskim w Instytucie Maxa Plancka w Mülheim nad Rurą.

Kieruje Laboratorium Syntezy Metaloorganicznej w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje też na część etatu w Instytucie Chemii Organicznej PAN. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego i honorowym członkiem Izraelskiego Towarzystwa Chemicznego.

Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień za osiągnięcia naukowe, m.in.: stypendium dla młodych uczonych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (1998), Nagrody Premiera za najlepszy doktorat (1999), stypendium Alexandra von Humboldta (1999), Nagrody im. Włodzimierza Kołosa przyznawanej przez Polską Akademię Nauk (2003), Nagrody Premiera za najlepszą habilitację (2004), Nagrody Polskiego i Niemieckiego Towarzystwa Chemicznego im. Marii Skłodowskiej-Curie & Wilhelma Klemma (2007), subsydium profesorskiego MISTRZ (2007) oraz programu TEAM (2009) FNP, Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii „badania na rzecz rozwoju nauki” (2009), Nagrody Premiera za osiągnięcie naukowe (2010).

Dorobek naukowy prof. Karola Greli obejmuje ponad 120 publikacji naukowych i 12 patentów chronionych w kilkudziesięciu krajach na świecie, a jego badania znajdują liczne zastosowania praktyczne, blisko współpracuje on m.in. z przemysłem farmaceutycznym, m.in. jest członkiem Scientific Advisory Board firmy Polpharma S.A.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 28.04.2023. Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóżwik. PAP/Marian Zubrzycki

    Prof. Krzysztof Jóźwik wybrany na rektora Politechniki Łódzkiej na kolejną kadencję

  • 10.03.2024. Projektowy astronauta European Space Agency Sławosz Uznański.  PAP/Jarek Praszkiewicz

    Planowana na jesień misja polskiego astronauty na ISS może się opóźnić (wideo)

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera