Udział polskich uczonych w publikacji o komórkach macierzystych

Prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM), zredagował rozdział dotyczący perspektyw leczenia chorób układu nerwowego z wykorzystaniem komórek macierzystych w amerykańskim podręczniku medycyny „Stem cells and Human diseases” („Komórki macierzyste, a choroby ludzkie)”. Publikacja powstała pod redakcją profesorów Rakesha K. Srivastava i Sharmila Shankara.

Jak informuje UWM podręcznik zawiera kompendium współczesnej wiedzy medycznej na temat zastosowania komórek macierzystych w leczeniu rozmaitych chorób. Wydana przez niemieckie wydawnictwo Springer Science +Business Media książka liczy 630 stron oraz 76 ilustracji zebranych w 30 rozdziałach. Każdy rozdział omawia zastosowanie komórek w wybranej dziedzinie medycyny. Jeden z nich powstał w Kortowie – uniwersyteckiej części Olsztyna.

Rozdział, którego redaktorem i współautorem jest prof. Maksymowicz, mówi o leczeniu choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, stwardnienia rozsianego, udaru mózgu, urazów rdzenia kręgowego oraz raka mózgu, a więc chorób, na które medycyna nie ma jeszcze skutecznego lekarstwa. Naukowcy z UWM badają zastosowanie komórek macierzystych w leczeniu tych chorób.

„Leczenie chorób układu nerwowego z wykorzystaniem komórek macierzystych, czyli to, czym się zajmujemy należy do głównego nurtu badań medycznych. Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku lat ktoś, kto tym się zajmuje dostanie nagrodę Nobla” – uważa prof. Maksymowicz.

Współautorami rozdziału oprócz prof. Maksymowicza są dr Joanna Wojtkiewicz, dr Hanna Kozłowska, dr Aleksandra Habich z Katedry Neurologii i Neurochirurgii oraz prof. Włodzimierz Łopaczyński z Narodowego Instytutu Raka w USA, honorowy profesor UWM.

Prof. Wojciech Maksymowicz został zaproszony do współpracy nad książką w marcu 2011 r. a podręcznik ukazał się drukiem pod koniec stycznia 2012 r. Autorzy pozostałych rozdziałów wywodzą się z wiodących ośrodków naukowych zajmujących się badaniami komórek macierzystych w USA Chinach, Indiach i w Japonii. Publikacja „Stem cells and Human diseases” skierowana jest do lekarzy z praktyką, którzy tą dziedzina się interesują.

PAP – Nauka w Polsce

kol/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: w ostatniej dekadzie niemal dwukrotnie wzrosła liczba zachorowań na czerniaka

  • Grodzisk Mazowiecki, 13.05.2024. Pożar dachu liceum w Grodzisku Mazowieckim, 13 bm (mr) PAP/Paweł Supernak

    Ekspert: w Polsce są zaniedbywane dokładne pomiary zanieczyszczeń związanych z pożarami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera