Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
09.09.2016 aktualizacja 09.09.2016

Program indywidualnego mentoringu dla studentów Politechniki Śląskiej

Opiekę osobistego mentora, pomoc w planowaniu rozwoju naukowego i zawodowego oraz ułatwienie nawiązywania kontaktów z przyszłymi pracodawcami – zakłada program Power Implant, w którym od października weźmie udział co najmniej 35 studentów Politechniki Śląskiej.

Pierwsza tego typu inicjatywa na tej śląskiej uczelni technicznej skierowana jest do studentów I roku studiów pierwszego stopnia wszystkich kierunków wydziału Mechanicznego Technologicznego, gdzie prowadzone jest nauczanie od nanotechnologii, przez inżynierię materiałową, mechanikę, mechatronikę aż po automatykę i robotykę.

Program jest odpowiedzią uczelni na oczekiwania zdolnych studentów - wyjaśnił PAP dr Jarosław Mikuła z Wydziału Mechanicznego Technologicznego. "Z naszych obserwacji wynika, że wśród kandydatów na studia jest coraz więcej osób o bardzo wysokiej aktywności i kreatywności – osób, które rozpoczynając studia, mają już konkretne zainteresowania naukowe, własne osiągnięcia, czasem własne publikacje. Nasz wydział ma mocno rozbudowaną infrastrukturę badawczą, a zakres tematyczny naszych zainteresowań i specjalizacji jest bardzo szeroki. Chcemy, aby już od I roku studiów uczestnicy programu mogli w pełni wykorzystać ogromne możliwości, jakie tu istnieją" – powiedział.

Z myślą o tych studentach uczelnia postanowiła rozpocząć inicjatywę indywidualnego mentoringu. "Chodzi o to, aby równolegle do dość sformalizowanego współcześnie systemu kształcenia, umożliwić studentom indywidualny rozwój na podstawie relacji uczeń-mistrz" – wyjaśnił dr Mikuła.

Uczestnikami programu zostanie co najmniej 35 studentów – po co najmniej pięć osób z najlepszym wynikiem na rekrutacji z siedmiu kierunków. Dokładna ich liczba będzie znana po zakończeniu rekrutacji.

Każdy z uczestników Power Implant w pierwszym roku studiów będzie mógł korzystać z opieki osobistego mentora, który ma czuwać nad rozwojem naukowym swojego podopiecznego. Dzięki temu studenci biorący udział w przedsięwzięciu będą mogli liczyć m.in. na wsparcie mentora w aplikowaniu o stypendia lub o udział w projektach, a także na możliwość uczestnictwa w dodatkowych szkoleniach, ułatwiony dostęp do korzystania z bazy laboratoryjnej uczelni oraz na pomoc w nawiązywaniu kontaktów w przyszłymi pracodawcami.

Mentorami będą pracownicy naukowi Wydziału Mechanicznego Technicznego, a ich dobór ma być zgodny z zainteresowaniami studentów wskazanymi przez nich w ankiecie.

Dr Mikuła wyraził przekonanie, że rozpoczynające się od października przedsięwzięcie będzie w kolejnych latach kontynuowane, a w przyszłości rozwinie się zarówno sam system naboru do programu (który miałby uwzględniać wcześniejsze doświadczenia studentów), jak i zwiększy się liczba uczestników.

Jak przypomniał dr Mikuła, Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej kształci obecnie ponad 3 tys. studentów na siedmiu kierunkach: automatyka i robotyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, zarządzanie i inżynieria produkcji inżynieria materiałowa, informatyka stosowana z komputerową nauką o materiałach oraz nanotechnologia i technologie procesów materiałowych. Działają tam 43 koła naukowe, a w procesie kształcenia w różny sposób uczestniczy ok. 120 partnerów przemysłowych.

W ub. roku akademickim na Politechnice Śląskiej studiowało łącznie ok. 24 tys. osób.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024