Miód manuka może być pomocny w leczeniu mukowiscydozy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pochodzący z Nowej Zelandii miód manuka skutecznie zwalcza antybiotykooporne bakterie odpowiedzialne za mukowiscydozę - wykazały badania opublikowane w piśmie "Frontiers in Microbiology".

Naukowcy z Swansea University w Wielkiej Brytanii prowadzili badania laboratoryjne na próbkach tkanki płucnej świń. Infekcje bakteryjne stanowiące model mukowiscydozy leczono za pomocą miodu manuka.

Okazało się, że miód zabijał 39 proc. bakterii opornych na antybiotyki, podczas, gdy same antybiotyki - 29 proc. Najskuteczniejsze było zastosowanie antybiotyków w połączeniu z miodem - wówczas udało się zniszczyć 90 proc. testowanych bakterii.

Wcześniejsze badania dowiodły, że miód manuka jest w stanie niszczyć antybiotykooporne bakterie na powierzchni ran.

Antybiotykooporność to poważny problem podczas leczenia mukowiscydozy. Zwłaszcza w przypadku pacjentów, u których pojawiły się groźne bakterie Pseudomonas czy Burkholderia cepacia. Bakterie te powodują szeroko zakrojone uszkodzenia płuc i mogą doprowadzić do zgonu.

"Są to wstępne wyniki, jednak bardzo obiecujące. Powinny zostać zweryfikowane podczas badań klinicznych, gdyż mogą stworzyć nowe możliwości leczenia pacjentów z mukowiscydozą" - komentuje autorka badań dr Rowena Jenkins.

Źródło: DOI: 10.3389/fmicb.2019.00869 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Niski testosteron oznacza większe ryzyko zgonu

  • Fot. Adobe Stock

    Wulkaniczna planeta zaskoczyła naukowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera