Aktywność mózgu dzieci z autyzmem utrudnia im zasypianie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dzieci z autyzmem są bardziej narażone na zaburzenia snu ze względu na charakterystyczną aktywność mózgu powodującą płytki sen – poinformowali naukowcy z Izraela na łamach pisma „Sleep”.

Wcześniejsze badania wskazywały, że od 40 do 80 proc. dzieci ze spektrum autyzmu doświadcza zaburzeń snu. Mają one problemy z zasypianiem i często wybudzają się w nocy.

Naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona w Izraelu analizowali aktywność mózgu podczas snu u 29 dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem oraz 23 dzieci bez autyzmu.

Dla fazy snu głębokiego, która występuje szybko po zaśnięciu, charakterystyczne jest występowanie wolnych fal mózgowych o wysokiej amplitudzie. W przypadku dzieci z autyzmem fale te są średnio o 25 proc. słabsze niż powinny, co powoduje problemy z zasypianiem i wejściem w regenerujący sen głęboki.

Podczas kolejnych badań naukowcy zamierzają skoncentrować się na sposobach zwiększenia siły wolnych fal mózgowych, umożliwiających lepszą regenerację organizmu. Testować będą m.in. działanie terapii behawioralnej, zwiększenie aktywności fizycznej czy zastosowanie medycznej marihuany.

Więcej informacji: DOI: 10.1093/sleep/zsz309 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera