Agnieszka Henke i Emilia Lewicka-Kalka - edukowanie poprzez zabawę

Agnieszka Henke i Emilia Lewicka-Kalka. Fot. archiwum prywatne
Agnieszka Henke i Emilia Lewicka-Kalka. Fot. archiwum prywatne

Rozwijanie poprzez zabawę dziecięcej ciekawości i zdolności twórczych oraz promocja nauki i edukacji – to cele Akademii Młodych Odkrywców utworzonej przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile. Zajęcia, w ramach wolontariatu, organizują Agnieszka Henke i Emilia Lewicka-Kalka.

Koordynatorki popularnonaukowych spotkań dzieci z pracownikami akademickimi i pasjonatami różnych dziedzin wiedzy są finalistkami XI edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Znalazł się w trójce finalistów w kategorii Popularyzatorzy Indywidualni - Animatorzy Popularyzacji.

Akademia Młodych Odkrywców PWSZ w Pile obchodzi 5-lecie swojego istnienia. Zajęcia są skierowane do uczniów pilskich szkół podstawowych. Uczestniczyło w nich już ponad 320 osób. „Misją Akademii Młodych Odkrywców jest zaszczepienie w dzieciach miłości do Nauki, pisanej przez duże N i pielęgnowanie w nich naturalnej ciekawości świata” - tłumaczą Agnieszka Henke i Emilia Lewicka-Kalka.

Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia z obszaru nauk ścisłych, humanistyki, ekonomii, nauk medycznych oraz dotyczy bieżących wydarzeń w regionie, Polsce i na świecie. Obok kadry dydaktycznej PWSZ w Pile zajęcia współorganizują pracownicy pilskich instytucji i zakładów pracy oraz studenci.

W ciągu ośmiu minionych semestrów zorganizowanych zostało ok. 80 spotkań, podczas których młodzi „studenci” poznawali anatomię i fizjologię człowieka, uczestniczyli w zajęciach z fizjoterapii, uczyli się technik bandażowania i zostali przeszkoleni z pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci poznały historię, rolę i funkcje pieniądza, zdobyły podstawową wiedzę z zarządzania i przedsiębiorczości. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach fizycznych i chemicznych, podczas których samodzielnie przeprowadzali doświadczenia, konstruowali roboty i zgłębiali tajemnice astronomii.

Ponadto odkrywali kulturę i historię regionu, a także poznawali odmienne kręgi kulturowe świata, określali własny temperament na zajęciach z komunikacji, sprawdzali swój potencjał podczas warsztatów dziennikarskich, dowiedzieli się o nieograniczonych możliwościach poznawczych ludzkiego mózgu, wyznaczali własne cele za pomocą coachingu uzyskali lub poszerzyli swoje kompetencje językowe podczas tematycznych zajęć z języka angielskiego i polskiego. Nie zabrakło zajęć poświęconych sztukom plastycznym, tańcowi, teatrowi, muzyce, fotografii, kryminalistyce, sztukom walki, filozofii Wschodu, osobliwościom świata fauny i flory oraz zajęć integracyjnych. Studenci Akademii mieli okazję w praktyce poznać techniki żeglarstwa nad pilskim Zalewem, a podczas wizyty w wiosce indiańskiej poznawali kultury Indian.

„Akademia Młodych Odkrywców PWSZ w Pile, oprócz celów edukacyjnych, realizuje szereg zadań na rzecz społeczności lokalnej. Zajęcia, poza wiedzą, przekazywaną w przystępny sposób, przede wszystkim sprzyjają integracji młodych mieszkańców Piły w rozwijaniu empatii, budowaniu otwartych postaw wobec innych, kształtują tożsamość kulturową studentów” - oceniają koordynatorki.

„W zakresie pozaedukacyjnym Akademia Młodych Odkrywców realizuje doniosłą misję społeczną: współtworzy ośrodek akademicki, poszerzający swą ofertę o najmłodszych mieszkańców miasta i powiatu, aktywizuje kadrę PWSZ i rodziców do bezinteresownej działalności oświatowo-wychowawczej, integruje i uczy najmłodsze pokolenie przywiązania do miejsca urodzenia i specyfiki własnej małej ojczyzny. Sposoby przygotowania oraz przeprowadzenia zajęć uczą wspólnotowości, kształtują nawyki zbiorowego działania, rozbudzają w dzieciach pasje i pomagają im odkrywać własne zainteresowania, rozwijają potrzebę uczenia się przez całe życie” - wylicza zgłaszający tę kandydaturę prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile.

Rektor dodaje, że koorydantorki-wolontariuszki na bieżąco aktualizują stronę internetową Akademii Młodych Odkrywców PWSZ w Pile. Pod adresem internetowym www.amo.pwsz.pila.pl znajdują się informacje o zajęciach wraz z dokumentacją fotograficzną.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Mobilne planetarium z pokazami astronomicznymi przyjedzie do Rybnika

  • Fot. materiały prasowe

    Białystok/ Rozpoczął się jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera