Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
02.03.2022 aktualizacja 02.03.2022

Gdańsk/ Uniwersytet powołał pełnomocnika rektora ds. pomocy Ukrainie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Gdański powołał prof. Aleksandra Kuczabskiego na stanowisko pełnomocnika ds. pomocy Ukrainie. Jego zadaniem będzie koordynacja akcji pomocowych oraz zadania jednostek mających przygotować przyjmowanie ich na studia i do prac naukowej

"Zadania związane z niesieniem pomocy – stypendialnej, kwaterunkowej, naukowej itp. muszą być prowadzone wielotorowo – od nawiązania kontaktu, przygotowania dokumentacji, miejsc zamieszkania, stypendiów naukowych i studenckich, po opiekę nad rodzinami, dziećmi uchodźców, pomocą psychologiczną. Aby przygotować się rzetelnie i przeprowadzić działania sprawnie – powołałem mojego pełnomocnika ds. pomocy Ukrainie" - powiedział cytowany w komunikacie rektor UG prof. Piotr Stepnowski.

Pełnomocnikiem rektora ds. pomocy Ukrainie został prof. Aleksander Kuczabski, wykładowca z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Nauk Społecznych. Nauczyciel akademicki jest z pochodzenia Ukraińcem i zna oraz rozumie kulturę i język naszego wschodniego sąsiada. Wsparciem będzie też dla niego prof. Marta Koval, również wykładowczyni gdańskiej uczelni, z pochodzenia Ukrainka.

Do zadań, które realizować ma pełnomocnik należą m.in. monitorowanie potrzeb i inicjowanie działań, które zapewniają pomoc naukowcom i studentom z Ukrainy, koordynacja wsparcia dla ukraińskich naukowców i studentów, w tym monitorowanie ogólnopolskich programów wsparcia stypendialnego dla obywateli Ukrainy i wsparcia finansowego uczelni, które ich przyjmą oraz badanie potrzeb i możliwości udzielenia wsparcia studentom ukraińskim i nauczycielom - członkom społeczności akademickiej.

Uniwersytet Gdański poinformował, że rektorzy spotkali się ze studentami z Ukrainy, w trakcie którego zapewnili o swoim pełnym wsparciu w tym trudnym czasie.

"Sytuacja związana z funkcjonowaniem Państwa na uczelni jest zróżnicowana, macie różny status prawny, inną sytuację, ponieważ każdy z Państwa jest w różnym momencie studiowania. Zachęcam do korzystania z pomocy Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego, które nie tylko udziela pomocy psychologicznej, ale posiada informacje o tym, kto jeszcze może pomóc. Wiemy, że niezwykle ważną kwestią są sprawy socjalno-bytowe związane z sytuacją finansową. Wysyłaliśmy Państwu maila o możliwej jednorazowej pomocy finansowej. Przypominamy też, że jeśli ktoś jeszcze potrzebuje interwencyjnie miejsca w akademikach UG, to jesteśmy na to przygotowani, proszę dać znać i będziemy działać" - zapewnił w trakcie spotkania prorektor UG prof. Arnold Kłonczyński.

Uniwersytet Gdański uruchomił adres email: ukraina@ug.edu.pl, który ma usprawnić organizację pomocy Ukraińcom przez społeczność akademicką UG.

"Na niego można kierować zgłoszenia chęci pomocy, inicjatyw akademickich oraz zgłoszeń o pomoc dotyczących wsparcia studentów i naukowców z Ukrainy. Jesteśmy też w stałym kontakcie z organizacjami studenckimi, które zaangażowały się w rozmaite akcje pomocowe. Cieszymy się, że działamy razem i solidarnie na rzecz pomocy Ukrainie" - powiedziała cytowana w komunikacie prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. Anna Jurkowska-Zeidler.

Rektor UG w trakcie spotkania ze studentami z Ukrainy poinformował, że zostały podjęte kroki, które mają na celu sprawdzenie możliwości przyjęcia do pracy naukowców z uczelni ukraińskich.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024