Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
19.05.2023 aktualizacja 19.05.2023

Ekspert: opieka nefrologiczna nad pacjentami pediatrycznymi rozwija się dynamicznie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Konsultant krajowa ds. nefrologii dziecięcej prof. dr hab. Danuta Zwolińska oceniła, że w Polsce opieka nefrologiczna nad dziećmi rozwija się dynamicznie. „Pod względem stosowania wysokospecjalistycznych procedur diagnostyczno-terapeutycznych, a także rozwoju nauki nie odstajemy od reszty Europy”- dodała.

Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu trwa XX Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (PTNefD). W przesłanym przez uczelnię komunikacie napisano, że w Polsce lekarzy ze specjalizacją nefrologii dziecięcej jest niewiele ponad 120, a największą bolączką w tej dziedzinie jest dostęp do świadczeń w lecznictwie otwartym, zwłaszcza poza ośrodkami akademickimi.

Konsultant krajowa ds. nefrologii dziecięcej prof. dr hab. Danuta Zwolińska z Katedry i Kliniki Nefrologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oceniła, że w Polsce, reprezentowana przez nią dziedzina, rozwija się dynamicznie, podążając za krajami, w których opieka nad pediatrycznym pacjentem jest dobrze zorganizowana.

„Pod względem stosowania wysokospecjalistycznych procedur diagnostyczno-terapeutycznych, a także rozwoju nauki nie odstajemy od reszty Europy” - powiedziała konsultant cytowana w komunikacie.

„Udaje się to m.in. dzięki ścisłej współpracy z europejskimi ośrodkami nefrologii dziecięcej oraz towarzystwami naukowymi, w których coraz liczniej obecni są nasi lekarze. Pracują oni m.in w różnych grupach roboczych, mając wpływ na tworzenie wytycznych i rekomendacji” - powiedziała prof. Zwolińska.

W jej ocenie, choć lekarzy ze specjalizacją nefrologii dziecięcej w Polsce jest niewiele ponad 120, to dostęp do świadczeń w wykwalifikowanych ośrodkach dla dzieci w stanie zagrożenia życia lub zdrowia jest bardzo dobry. Wszystkie dzieci wymagające dializoterapii natychmiast ją otrzymują - zapewniła.

Jako jeden z większych sukcesów w dziedzinie nefrologii dziecięcej w ostatnich latach konsultant krajowa wymieniła rewolucyjny postęp w leczeniu atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego. Od 2018 r. pacjenci w Polsce mają dostęp do skutecznego leku, który nie tylko zwiększa szansę przeżycia pacjentów z tą rzadką chorobą, ale pozwala na jej całkowite wyleczenie. Natomiast dużo jest jeszcze do zrobienia w zakresie diagnostyki genetycznej, która w naszym kraju nie nadąża ze współczesną wiedzą.

W Polsce działa 13 ośrodków, które dysponują aparaturą i sprzętem na najwyższym poziomie i gotowe są na świadczenie wysokospecjalistycznych usług.

W opinii konsultant krajowej, trzeba podkreślić naprawdę dobrą współpracę między placówkami oraz dobrą współpracę z terenowymi oddziałami pediatrycznymi. Czas oczekiwania na planową diagnostykę szpitalną nie jest za długi, zależy jest od liczby łóżek i sytuacji epidemiologicznej w danym ośrodku.

„Największą bolączką jest dostęp do świadczeń w lecznictwie otwartym, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Tu czas oczekiwania na wizytę jest długi. W regionach brakuje specjalistów i pacjenci muszą dojeżdżać, czasem z bardzo daleka, do ośrodków akademickich. Wydłuża to czas podjęcia leczenia i jest po prostu kłopotliwe dla dzieci i rodziców. Ponadto optymizmem nie napawa starzejąca się kadra i brak chętnych do specjalizowania się w dziedzinie nefrologii pediatrycznej” - napisano w komunikacie.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ ann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024