„Termostat” anestezjologiczny

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dzięki monitorowaniu poziomu nieprzytomności pacjenta można zautomatyzować proces znieczulenia i utrzymać określony poziom utraty przytomności – tak, jak termostat utrzymuje określoną temperaturę – informuje pismo „Nexus PNAS”.

Aby mieć pewność, że pacjent nie odzyska przytomności podczas operacji, anestezjolodzy często podają środki znieczulające w dawce wyższej niż niezbędnie potrzebna. Może to zwiększać częstość występowania pooperacyjnych zaburzeń funkcji poznawczych.

Aby tę sytuację zmienić, naukowcy pracują nad systemem znieczulenia w zamkniętej pętli (CLAD), który automatycznie utrzymywałby precyzyjnie ustawiony poziom nieprzytomności pacjenta - poprzez ciągłe monitorowanie fal mózgowych i odpowiednie dostosowanie dawki leków znieczulających. Chociaż taki system byłby cenny w śródoperacyjnym leczeniu pacjentów i pomógłby uniknąć konieczności podawania dużych dawek, żaden tego rodzaju sprzęt nie został jeszcze zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), częściowo ze względu na brak testów na odpowiednich modelach zwierzęcych.

Prof. Emery N. Brown z Massachusetts Institute of Technology (MIT), Massachusetts General Hospital oraz Harvard Medical School i jego współpracownicy zaprojektowali system, który w ramach dziewięciu eksperymentów trwających po około dwie godziny był w stanie utrzymać rezusy na różnych, ustawionych wcześniej poziomach nieprzytomności przez łącznie 18 godzin i 45 minut.

System gromadzenia danych neuronowych w sposób ciągły rejestrował lokalne potencjały z mózgów małp, które następnie porównywano obliczeniowo z pożądanym markerem utraty przytomności w oparciu o współczynniki impulsów korowych.

Kiedy wskaźnik utraty przytomności zaczynał odbiegać od ustalonego poziomu docelowego, prędkość wlewu leku znieczulającego – propofolu, była dostosowywana automatycznie. Autorzy publikacji na ten temat (https://doi.org/10.1093/pnasnexus/pgad293) planują dodatkowe badania w celu zbadania innych markerów utraty przytomności oraz samodzielnego zarządzania indukcją i wybudzeniem ze znieczulenia, a także jego utrzymaniem. Ostatecznym celem jest system CLAD, który będzie można stosować u pacjentów na sali operacyjnej, a także na oddziale intensywnej terapii. (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera