Źródło: Adobe Stock

Nieuchwytne aniony siarczanowe wyłapywane przez świetliste łańcuchy

Anion siarczanowy ma ogromne znaczenie w wielu procesach technologicznych i biologicznych. Ciągle trudno jednak wykrywać jego obecność w roztworach wodnych. Dlatego naukowcy z UW opracowali molekularny czujnik - związek, który emituje światło w obecności tego anionu.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Naukowcy z Politechniki Krakowskiej odkryli nową metodę usuwania narkotyków z organizmu

    Naukowcy z Politechniki Krakowskiej we współpracy z badaczami z ośrodków naukowych z Krakowa i Lublina odkryli nową metodę usuwania narkotyków z organizmu. Według nich jest ona bezpieczna i skuteczna. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma „Chemical Engineering Journal”.

  • Źródło: www.uj.edu.pl
    Życie

    Algorytm AllChemy HopCat rozpracował zawiłe przegrupowania chemiczne

    Sztuczna inteligencja rozpracowała jedne z najbardziej złożonych reakcji chemicznych – przegrupowania karbokationów – i przewidziała ich produkty. To zasługa algorytmu HopCat. Jest on integralną częścią oprogramowania AllChemy, opracowanego i rozwijanego przez zespół prof. Bartosza Grzybowskiego.

  • Fragment grafiki na okładce czasopisma ACS Applied Polymer Materials, 2022, ilustrującej badania prowadzone w zespole prof. Marty Płońskiej-Brzezińskiej. Projekt okładki Piotr Domasiewicz, @dmkey.design

    Superkondensatory faszerowane węglowymi nanocebulkami

    Nowatorski pomysł na materiały elektrodowe wykorzystywane w konstrukcji superkondensatorów ma zespół z Białegostoku. W skład tych urządzeń mają wchodzić węglowe "nanocebulki", czyli wielowarstwowe fulereny.

  • Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT
    Technologia

    Naukowcy przerabiają dwutlenek węgla

    Polsko-norweski zespół naukowców opracowuje sposób przetwarzania dwutlenku węgla na tlenek węgla, wodór i metan. W ramach badań udało się uzyskać także amoniak.

  • Łódź, 15.03.2013. Wystawa Zbigniewa Libery „Płaska rzeczywistość” w łódzkiej galerii Atlas Sztuki. (gm/soa) PAP/Grzegorz Michałowski

    Naukowcy: dzieła sztuki z tworzyw sztucznych szybko niszczeją

    Tworzywa sztuczne potrzebują wielu lat, by całkiem zniknąć ze środowiska, ale to jedne z szybciej niszczejących materiałów w obiektach dziedzictwa kultury - tłumaczą naukowcy zajmujący się degradacją i ochroną dzieł sztuki.

  • Adobe Stock

    Po co zamykać gości w klatkach? Chemicy mają sporo pomysłów

    Przed naukowcami otwiera się cały świat możliwości, jeśli wiadomo, jak w kontrolowany sposób zamykać związki chemiczne w maleńkich klatkach, a potem te kapsuły otwierać - tłumaczy chemik dr Wojciech Drożdż.

  • Adobe Stock

    Publikacja chemików z UG w prestiżowym periodyku

    Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego w magazynie „Nature Nanotechnology” opublikowali metaanalizę badań na temat działania nanocząstek na komórki różnych organizmów. Odkryli m.in. nieznane wcześniej długoterminowe reakcje komórek na tego typu cząstki.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Naukowcy z UMCS pracują nad odzyskiwaniem z baterii pierwiastków ziem rzadkich

    Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pracują nad odzyskiwaniem pierwiastków ziem rzadkich z zużytych baterii. Pierwiastki te stosowane są w produkcji m.in. telefonów, laptopów, turbin wiatrowych i samochodów elektrycznych.

  • Fot. A.Gilarska, Wydział Chemii UJ
    Zdrowie

    Polski wynalazek ma szansę zrewolucjonizować leczenie osteoporozy

    Materiał, który nie tylko pomaga w odbudowywaniu niewielkich ubytków kostnych, ale też może służyć jako precyzyjny nośnik leków przeciwko osteoporozie opracowali naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Najpopularniejsze

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Prof. Kuna: nasze życie może zależeć od nosa

  • Naukowcy zapraszają Polaków: włączcie się w poszukiwania afrykańskich kleszczy

  • Cezary Pazura uwieczniony w kosmosie

  • Neurony Zełeńskiego i Tokarczuk - pojedyncze ludzkie komórki mózgowe w akcji

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja coraz lepiej oszukuje

  • Webb wykrył atmosferę w egzoplanecie

  • Żel z białka, żelaza i złota zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu

  • Wulkaniczna planeta zaskoczyła naukowców

  • Niski testosteron oznacza większe ryzyko zgonu

28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

Polska wynalazczyni Olga Malinkiewicz i kierowany przez nią zespół zostali finalistami European Inventor Award 2024 - poinformował w czwartek Europejski Urząd Patentowy. Zwycięzców konkursu poznamy 9 lipca; ceremonia odbędzie się na Malcie.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera