Nauka dla Społeczeństwa

28.04.2024
PL EN
11.01.2024 aktualizacja 11.01.2024

Kielce/ Główny Urząd Miar otrzymał pozwolenie na użytkowanie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Główny Urząd Miar otrzymał w środę pozwolenie na użytkowanie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego w Kielcach – poinformował PAP dyrektor generalny GUM Piotr Ziółkowski. Pozwolenie dotyczy wszystkich ośmiu budynków, które powstały w ramach projektu wartego ponad 200 mln zł.

Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar powstał przy ulicy Wrzosowej w Kielcach. W ramach pierwszego etapu wybudowano sześć laboratoriów – akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, wraz z laboratorium długości, masy, termometrii, metrologii interdyscyplinarnej, a także budynki warsztatów oraz magazyn materiałów łatwopalnych.

„W środę do GUM dotarła pozytywna decyzja o pozwolenie na użytkowanie wydana przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Decyzja jest już prawomocna i dotyczy wszystkich ośmiu budynków. To oznacza, że od dzisiaj będziemy mogli skierować pracowników do pracy w budynkach Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego” – powiedział PAP dyrektor generalny GUM Piotr Ziółkowski.

W pierwszym etapie prace w kampusie rozpocznie około 60 osób. „Poszczególne stanowiska badawcze będą uruchamiane stopniowo. Laboratoria będą wymagały stabilizacji w zakresie warunków środowiskowych, co zajmie pewnie kilka najbliższych miesięcy” – dodał.

Budowa kampusu w Kielcach rozpoczęła się w 2021 roku. Na zboczu góry Hałasa powstało osiem budynków. Wykonawca prac prowadzi jeszcze roboty związane z zagospodarowaniem terenu wokół kampusu.

Strategicznym celem działalności kampusu GUM w Kielcach ma być wykorzystanie metrologii do podniesienia konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim i światowym oraz utworzenie centrum polskiej metrologii – miejsca, w którym spotykać się będą środowiska badawcze, naukowe oraz związane z przemysłem.

Laboratoria, wyposażone w nowoczesny sprzęt badawczy mają służyć m.in. do wspierania systemu dystrybucji czasu w Polsce dla sektorów gospodarki wymagających precyzyjnie, nieprzerwanie, wiarygodnie i niezawodnie odmierzanego czasu (z dokładnością przynajmniej do milisekund), tj. dla: energetyki, telekomunikacji, teleinformatyki, systemów IT, bankowości i finansów.

Koszt pierwszego etapu budowy i wyposażenia Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach to około 230 mln zł. (PAP)

Nauka w Polsce, Wiktor Dziarmaga

wdz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024