Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
19.03.2024 aktualizacja 19.03.2024

Przed operacją lepiej nie jeść tłusto

Adobe Stock Adobe Stock

Spożywane przed operacją chirurgiczną tłuste jedzenie może upośledzać pamięć zarówno starszych, jak i młodych szczurów (i ludzi), ale prawdopodobnie da się temu zapobiec podając kwasy omega-3 - informuje pismo „Brain, Behavior and Immunity”.

Zespół prof. Ruth Barrientos z Ohio State University (USA) bada, w jaki sposób wydarzenia życia codziennego mogą wywołać stan zapalny w starzejącym się mózgu. Dziesięciolecia badań sugerują, że z wiekiem rozwija się profil zapalny mózgu i topnieją rezerwy komórek umożliwiające regenerację.

Wcześniejsze prace wykazały, że spożywanie tłustych potraw w dniach poprzedzających operację może wywołać wzmożoną reakcję zapalną w mózgu, która u starszych osób na kilka tygodni zakłóca funkcje poznawcze związane z pamięcią.

Jak sugerują badania na szczurach, pogorszenie pamięci pod wpływem tłustej diety może wystąpić nawet u młodych dorosłych osobników.

Naukowcy karmili młode dorosłe i starsze szczury pokarmem bogatym w tłuszcze nasycone przez trzy dni przed zabiegiem przypominającym zwiadowczą operację brzucha – zdarzenie, o którym już wiadomo, że powoduje około tygodnia problemów poznawczych w starszym mózgu. Szczury w grupie kontrolnej jadły normalny pokarm i zostały znieczulone, ale nie poddano ich operacji (zespół Barrientos ustalił, że samo znieczulenie nie powoduje problemów z pamięcią u szczurów).

W tym badaniu (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38145855/), podobnie jak w poprzednich badaniach na starszych szczurach, którym podano morfinę po operacji, zespół wykazał, że za zapalenie mózgu i związane z nim problemy z pamięcią, powstałe zarówno w wyniku operacji, jak i diety wysokotłuszczowej, odpowiada receptor układu odpornościowego zwany TLR4.

„Blokowanie szlaku sygnałowego TLR4 przed dietą i operacją całkowicie zapobiegło upośledzeniu odpowiedzi neuroimmunologicznej i pamięci, co potwierdziło ten specyficzny mechanizm” – powiedziała prof. Stephanie Muscat, pierwsza autorka. „I - jak odkryliśmy wcześniej w innym modelu niezdrowej diety - suplementacja DHA faktycznie łagodziła skutki zapalne i zapobiegała deficytom pamięci po operacji” - dodała.

W nowym badaniu odkryto kilka zaskakujących elementów dotyczących pamięci. Testowano dwa typy pamięci: pamięć kontekstową opartą na hipokampie i pamięć wywołaną strachem opartą na ciele migdałowatym. W testach pamięci kontekstowej szczury z normalną pamięcią zastygają w bezruchu, gdy ponownie wchodzą do pomieszczenia, w którym przeżyły nieprzyjemne doświadczenie. Pamięć związana ze strachem jest widoczna, gdy szczury zastygają w nowym środowisku, słysząc dźwięk powiązany z poprzednim złym doświadczeniem.

W przypadku starszych szczurów biorących udział w tym badaniu, zgodnie z oczekiwaniami, połączenie diety wysokotłuszczowej i operacji doprowadziło do problemów zarówno z pamięcią kontekstową, jak i pamięcią wynikającą ze strachu, które utrzymywały się przez co najmniej dwa tygodnie – to efekt trwalszy niż naukowcy zaobserwowali wcześniej.

Sama dieta wysokotłuszczowa również zaburzyła pamięć starzejących się szczurów. U młodych dorosłych szczurów połączenie diety wysokotłuszczowej i operacji doprowadziło jedynie do deficytów pamięci wywołanej strachem, ale żadnych problemów z pamięcią zarządzaną przez hipokamp.

„To, co obserwujemy u starszych zwierząt, a także fakt, że widzimy to samo upośledzenie u młodych zwierząt po diecie wysokotłuszczowej i operacji, oznacza, że pamięć wywołana strachem jest wyjątkowo podatna na wpływ diety. I nie wiemy dlaczego – powiedziała Barrientos. - Jedną z rzeczy, które mamy nadzieję zrozumieć w przyszłości, jest podatność ciała migdałowatego na wyzwania związane z niezdrową dietą”.

Jak podkreśliła badaczka, sama dieta wysokotłuszczowa może tylko nieznacznie zwiększyć stan zapalny w mózgu, ale późniejsza operacja daje ten sam efekt, a gdy wszystko zostanie połączone w krótkim czasie, dochodzi do synergistycznej reakcji, która sprzyja problemom z pamięcią.

Coraz więcej dowodów sugeruje, że tłusta i wysoko przetworzona żywność może powodować problemy z pamięcią związane ze stanami zapalnymi w mózgu w każdym wieku. Nowe eksperymenty na szczurach wykazały, że trwająca miesiąc suplementacja kwasu dokozaheksaenowego (DHA) z grupy kwasów omega-3 przed zabiegiem operacyjnym zmniejsza ryzyko szkodliwego wpływu tłustych przedoperacyjnych posiłków na pamięć zarówno w przypadku starszych, jak i młodszych szczurów.

„DHA był naprawdę skuteczny w zapobieganiu tym zmianom” – zaznaczyła Barrientos. Jej zdaniem suplementacja mogłaby być potencjalną profilaktyką, zwłaszcza jeśli pacjenci wiedzą, że będą poddani operacji, a ich dieta jest niezdrowa.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024