Nauka dla Społeczeństwa

01.05.2024
PL EN
18.04.2024 aktualizacja 18.04.2024

Kraków/ UKEN podpisał list intencyjny ze szpitalami o współpracy przy uruchomieniu kierunku lekarskiego

Kraków, 18.10.2023. Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie (aldg) PAP/Art Service Kraków, 18.10.2023. Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie (aldg) PAP/Art Service

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej (UKEN) w Krakowie, szpital Jana Pawła II i szpital Ludwika Rydygiera, a także województwo małopolskie podpisały we wtorek list intencyjny o współpracy na rzecz utworzenia kierunków lekarskiego i pielęgniarstwa.

UKEN planuje uruchomić stacjonarne studia pielęgniarskie od 1 października tego roku, a studia lekarskie – najwcześniej od października 2025 r. Początkowo kierunki te mają działać w strukturach Instytutu Nauk Medycznych UKEN, ale za trzy, cztery lata uczelnia chciałaby uruchomić odrębny Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, prowadzący nie tylko działalność dydaktyczną, ale i naukowo-badawczą.

„Jest mi miło, że mogę podziękować za dobrą wolę, wolę współpracy, za otwartość” – powiedział rektor UKEN prof. Piotr Borek. Mówiąc o wykwalifikowanej kadrze szpitala Jana Pawła II i szpitala Rydygiera, określił on podpisany list jako „rękojmię, że adepci, studenci, będą mieli szanse uzyskiwać najwyższej jakości kwalifikacje”.

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski podkreślił, że list przyczyni się do utworzenia kierunku lekarskiego, co wpłynie na zmniejszenie deficytu medyków. O zapełnieniu luki kadr medycznych mówił też prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera Artur Asztabski. „To w przyszłości także dla naszego szpitala oznacza dopływ nowej kadry” – powiedział Asztabski.

Na szanse rozwoju naukowego, uzyskiwania stopni naukowych, jakie da medykom współpraca z uniwersytetem, zwróciła zaś uwagę zastępca dyrektora ds. nauki, badań i innowacji Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II prof. Anetta Undas. „Wiedzą i umiejętnościami chcielibyśmy się podzielić z młodymi ludźmi, którzy pragną być lekarzami, pielęgniarkami” – powiedziała - zaznaczając, że współpraca uczelni ze szpitalem oznacza także lepszą diagnostykę i leczenie.

Jeżeli chodzi o kierunek pielęgniarski, to – jak poinformował rektor Borek - władz uczelni wystąpiły już o zgodę ministerstwa nauki na jego uruchomienie. Kierunek lekarski ma być uruchomiony najwcześniej w 2025 r., ponieważ UKEN chce się do tego jak najlepiej przygotować.

Uniwersytet planuje, że na I rok kierunku lekarskiego przyjmie maksymalnie 100 osób, a kierunku pielęgniarskiego – kilkadziesiąt.

Uczelnia podpisała już wcześniej umowy o współpracy z kilkunastoma szpitalami i z ośrodkami opieki zdrowotnej z Małopolski. Są to m.in. szpitale: Rydygiera, Jana Pawła II, św. Ludwika w Krakowie, szpital J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, szpital Jana Pawła II w Nowym Targu, szpital im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej i hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

Władze UKEN są też po rozmowach z prorektorem Collegium Medicum UJ, który – jak podkreślił prof. Borek – wyraził wolę umożliwienie studentom UKEN odbywania zajęć w prosektorium.

„To bardzo ważne, zwłaszcza w kontekście tego, że Collegium Medicum zawiesza kształcenie na studiach niestacjonarnych i o ile pamiętam znika tam limit 150 kandydatów na studia niestacjonarne. Gdybyśmy uruchomili kierunek w limicie 100 osób i tak nie wypełnimy tej luki” – powiedział rektor UKEN.

W Małopolsce medycynę można studiować na trzech publicznych uczelniach: Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu i Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu. Od października 2024 r. kierunek lekarski ma ruszyć na Akademii Tarnowskiej.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024