Ministerstwo Edukacji i Nauki

04.12.2021
PL EN
26.02.2018 aktualizacja 26.02.2018

Szczecin/ Nagrodzono laureatów konkursu E(x)plory

fot. Krystian Pakieła, materiały prasowe fot. Krystian Pakieła, materiały prasowe

Czy drewnojady mogą schrupać styropian, czym jest muzyczna cewka Tesli, jak pomóc osobom nadwrażliwym na dźwięki, jak wykryć bakterie coli dzięki nanocząstkom srebra, udoskonalić ogniwa słoneczne i odkryć tajemnice kryształów? Wiedzą to laureaci konkursu E(x)plory w Szczecinie.

Pierwsza edycja Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory odbyła się 23 lutego w Technoparku Pomerania. W konkursie brali udział pasjonaci nauki w wieku 13-20 lat. Autorzy sześciu zwycięskich projektów badawczych pojadą na finałowe rozgrywki do Gdyni.

Do regionalnego etapu Konkursu Naukowego w Szczecinie zakwalifikowało się 20 projektów, z czego aż 8 z województwa zachodniopomorskiego. W tegorocznej edycji Konkursu zwyciężyło 8 młodych naukowców. Swoje projekty będzie rozwijać (drużynowo i indywidualnie) ośmiu aspirujących naukowców:

- Natalia Kempa, Błażej Smorawski i Anna Kuźmińska - autorzy projektu „Jak pomóc mizofonikom, czyli fizyka w służbie medycyny”. Zastanowią się oni, jak pomóc mizofonikom czyli osobom nadwrażliwym na dźwięki;

- Kamila Splinter - autorka projektu „Rekrystalizacja - zwiększenie potencjału wykorzystania siarczanu żelaza”;

- Anna Skierska - autorka projektu „Wpływ różnych właściwości biologiczno-chemicznych na efektywność nanokrystalicznych ogniw słonecznych”;

- Agata Sława Momot - autorka projektu „Wpływ drewnojadów (Zophobas morio) na biodegradację różnych rodzajów styropianu”;

- Adrianna Wojtyna - autorka projektu „Detekcja bakterii E.coli z zastosowaniem biosyntezowanych nanocząstek srebra jako podłoży w powierzchniowo Wzmocnionej Spektroskopii Ramana”;

- Jan Kisielnicki - autor projektu „Muzyczna Cewka Tesli”.

To oni pojadą na finał Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 24-26 października w Gdyni. Tam młodzi naukowcy powalczą o podium i liczne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe czy udział w programach stażowych i mentorskich.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat promującą i wspierającą w rozwoju najzdolniejszych młodych naukowców. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, która już po raz czwarty zorganizowała regionalną edycję konkursu w Szczecinie. Gospodarzami byli: Technopark Pomerania, Urząd Miasta Szczecina oraz Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

Pozostałe regionalne etapy konkursu odbędą się 16 marca we Wrocławiu, 13 kwietnia w Bydgoszczy i 27 kwietnia w Kielcach.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii. Patronem medialnym jest serwis Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021