Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
14.03.2018 aktualizacja 14.03.2018

Doktorat honoris causa UMW dla prof. Marka Woźniewskiego

Źródło: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu Źródło: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Profesor fizjoterapii, rehabilitacji onkologicznej i chirurgicznej, działacz rzecz walki z kalectwem Marek Woźniewski, na co dzień związany z Akademią Wychowania Fizycznego, dołączył do grona doktorów honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

"Nasza współpraca dydaktyczna i naukowa z prof. Markiem Woźniewskim sięga lat 80-tych i jest z powodzeniem kontynuowana. Profesor Woźniewski doskonalił wiedzę i umiejętności naszych studentów na kierunku fizjoterapia" - wyjaśnia rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Marek Ziętek.

Aktywność fizyczna jest niezbędna w zapobieganiu i leczeniu chorób cywilizacyjnych - to motto pracy naukowej prof. Woźniewskiego. Profesor pracuje na rzecz pacjentów z przewlekłymi chorobami narządów wewnętrznych, po zabiegach operacyjnych oraz leczonych z powodu nowotworów złośliwych. Zajmuje się też rehabilitacją osób z niepełnosprawnościami.

Jego referaty na międzynarodowych i krajowych konferencjach dotyczą m.in. rehabilitacji w onkologii i chirurgii, zabiera głos na zjazdach naukowych poświęconych zakrzepicy. Dotąd opublikował ok. 150 prac i 10 podręczników. Jest promotorem ponad 30 przewodów doktorskich, kieruje 7 grantami promotorskimi i 3 własnymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Był dwukrotnie dziekanem Wydziału Fizjoterapii (wcześniej Rehabilitacji Ruchowej) i prorektorem AWF. W latach 1978-1993 uczył studentów fizjoterapii w Katedrze i Klinice Chirurgii Przewodu Pokarmowego UMW.

Prof. Woźniewski kieruje Fundacją Rehabilitacji Dzieci "Promyk Słońca". Działa m.in. w Polskim Towarzystwie Walki z Kalectwem, które przyznało mu dyplom uznania. Otrzymał też Honorowy Medal im. Prof. Wiktora Degi za wkład wniesiony w rozwój rehabilitacji osób niepełnosprawnych na Ziemi Dolnośląskiej. Do 2015 roku przewodniczył Komitetowi Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN. Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Woźniewskiemu towarzyszyło uroczystości promocji doktorskich. 13 marca dyplomy odebrało 12 doktorów habilitowanych związanych z Wydziałem Lekarskim, Lekarsko-Stomatologicznym oraz Lekarskim Kształcenia Podyplomowego oraz 75 doktorów ze wszystkich wydziałów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021