Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.10.2021
PL EN
25.04.2018 aktualizacja 25.04.2018

Premiera filmu popularnonaukowego o Mieszku I już 3 maja

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Czy w działaniach Mieszka I można dopatrzyć się strategii budowy państwa? Jak naprawdę wyglądała mapa jego włości? Między innymi na te pytania próbuje odpowiedzieć film "Droga do królestwa". Jego premierę zaplanowano na 3 maja w TVP Historia.

Film powstał w ramach wielokrotnie nagradzanej serii "Tajemnice początków Polski". Jej pomysłodawcą i reżyserem jest Zdzisław Cozac. Najnowszy odcinek prezentuje szlak podbojów ziem plemiennych w dorzeczach Odry i Wisły przez pierwszego historycznego władcę Polski - Mieszka I.

"Mało jest prób odpowiedzi na pytania, jak duży obszar zdołał podporządkować sobie Mieszko I, jakich rywali musiał pokonać, na jakich terenach szczególnie mu zależało. Czy w ogóle w jego działaniach można się dopatrywać jakiejś strategii budowy państwa? Moja najnowsza produkcja próbuje rzucić światło na te zagadnienia" - powiedział PAP Zdzisław Cozac.

Premiera produkcji będzie miała miejsce w TVP Historia 3 maja o godz. 20.45. Powtórki zaplanowano na 4 maja (godz. 11.00) i 5 maja (godz. 18.50). Natomiast emisję w TVP1 zaplanowano na czerwiec - poinformował Cozac.

W swojej najnowszej produkcji Cozac próbuje zweryfikować kształt przygotowanej przez współczesnych naukowców mapy państwa Mieszka I - która wygląda niemalże jak współczesne granice Polski, poprzez poszukiwanie śladów archeologicznych ekspansji pierwszego historycznego władcy Polski w różnych regionach kraju.

"Film ma uzmysławiać, że popularna mapa państwa Mieszka I zawiera wiele nieścisłości i mogłaby wyglądać inaczej. Jednak niezaprzeczalny jest fakt, że Mieszkowi I udało się zapanować nad ludnością zamieszkującą większość terenów nad Odrą i Wisłą, i stworzyć organizację, z której wyrosła królewska Polska" - uważa reżyser.

Widz dowie się m.in., że Piastowie błyskawicznie stworzyli swoje władztwo i że - jak wyjaśnia w filmie prof. Władysław Duczko - „była to prywatna własność tej rodziny, tego rodu". Jeśli chodzi o środki na utrzymanie drużyny i budowę nowych grodów to zdaniem cytowanego w filmie prof. Jerzego Strzelczyka istnieje coraz szersze przekonanie, że handel niewolnikami stanowił pokaźne źródło dochodów Mieszka.

Podobnie jak w poprzednich filmów z serii "Tajemnice początków Polski" sceny z badań archeologicznych przeplatają się z animacjami komputerowymi grodów i inscenizacjami z udziałem dziesiątek odtwórców. Przebieg naukowego śledztwa, opartego na badaniach dendrochronologicznych i hakowej konstrukcji wałów grodowych, wytyczają wypowiedzi kilkunastu archeologów i historyków.

Konsultantami naukowymi "Drogi do królestwa" byli archeolog prof. Andrzej Buko i historyk - prof. Jerzy Strzelczyk. Przed kamerą wystąpiło 18 naukowców. Partnerem projektu był Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Film powstał w koprodukcji z TVP Historia dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021