25.09.2020
PL EN
25.04.2018 aktualizacja 25.04.2018

Lubuskie oferuje studentom medycyny stypendium pod warunkiem podjęcia pracy w regionie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Studenci kierunków medycznych z całej Polski mogą liczyć na wsparcie ze strony samorządu woj. lubuskiego. Ten oferuje im stypendium w wysokości 2 tys. zł miesięcznie w zamian za deklarację podjęcia pracy w regionie.

Nabór wniosków dotyczących roku akademickiego 2018/19 rozpocznie się w czwartek.

„Będziemy wypłacać po 2 tys. zł miesięcznie studentom kierunków medycznych nie tylko Uniwersytetu Zielonogórskiego, ale z całej Polski. Po zakończeniu nauki muszą jednak podjąć pracę w naszych lubuskich szpitalach – to warunek otrzymania wsparcia” – powiedziała w środę na konferencji prasowej marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że w tegorocznym budżecie województwa zarezerwowano na ten cel kwotę 900 tys. zł.

Zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego Mirosława Dulat poinformowała, że z "twardych" danych statystycznych wynika, że w regionie brakuje co najmniej 126 lekarzy wielu specjalności, takich jak: radiologia, choroby wewnętrzne, diabetologia, wszystkie dziedziny pediatrii, choroby płuc, neurologia, laryngologia, anestezjologia i medycyna ratunkowa.

„Lubuskie szpitale czekają na studentów medycyny. Zainteresowanie jest bardzo duże. Jednostki chcą u siebie rezydentów, nawet w systemie pozarezydentalnym, czyli jeżeli nie ma miejsc specjalizacyjnych nadanych przez ministerstwo, to szpitale są gotowe u siebie utworzyć takie miejsca i opłacać je z własnych środków” – powiedziała Dulat.

Zgodnie z przyjętym regulaminem, pomoc finansowana może być przyznana studentowi III, IV, V lub VI roku studiów kierunku lekarskiego. Studenci, którzy nie dopełnią warunków umowy i nie podejmą pracy w lubuskich szpitalach po zakończeniu studiów, będą musieli zwrócić pełną kwotę stypendium.

Szczegółowe informacje nt. warunków otrzymania stypendium i lista wymaganych dokumentów znajdą się niebawem w ogłoszeniu o naborze, które w czwartek (26 kwietnia br.) zostanie umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

mmd/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020