Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.09.2021
PL EN
07.08.2018 aktualizacja 07.08.2018

Ekspozycje o przyrodzie Podlasia i historii życia na Ziemi - można oglądać na UwB

źródło: materiały prasowe źródło: materiały prasowe

Wystawę fotograficzną, prezentującą przyrodę dolin rzecznych Podlasia oraz ekspozycję opowiadającą historię życia na Ziemi można oglądać w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Wystawa jest czynna do końca sierpnia.

Na ekspozycję "Nadrzecznymi ścieżkami Podlasia" składa się kilkadziesiąt fotografii przyrodniczych autorstwa dr. Janusza Kupryjanowicza i prof. Marka Konarzewskiego.

Większość zdjęć powstała w ciągu ostatnich 30 lat, jako owoc wędrówek naukowców po mokradłach i błotnistych ścieżkach nad Narwią i Biebrzą – poinformowała Katarzyna Dziedzik, rzecznik prasowy UwB.

Prezentowane w holu obok Auli im. Prof. Aliny Myrchy fotografie zostały opublikowane w nagradzanym albumie "Nadrzecznymi ścieżkami Podlasia" wydanym przez Wydawnictwo UwB "Trans Humana".

Druga z ekspozycji "Życie na Ziemi – zarys dziejów" prezentuje rozwój fauny i flory od kambru - najstarszego okresu ery paleozoicznej, którego początek sięga 542 mln lat temu, po plejstocen – czas kilku wielkich zlodowaceń na Ziemi w ostatnich 2 milionach lat.

Na 12 planszach graficznych w holu głównym na parterze Instytutu Biologii przedstawiona została paleogeografia świata i Polski, rekonstrukcje pejzaży florystycznych i typowych zespołów faunistycznych w poszczególnych okresach er paleozoicznej, mezozoicznej i kenozoicznej.

Całość ekspozycji uzupełnia kolekcja skamieniałości z poszczególnych okresów geologicznych i z różnych miejsc naszego globu. Stanowi ona dokumentację bogactwa i różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt, jakie przed tysiącami czy milionami lat rosły i żyły na Ziemi, a także ich zmienności jako efektu przystosowań do ciągle zmieniającego się środowiska.

Wystawa była już prezentowana m.in. w Muzeum Regionalnym w Kozienicach.

Obie ekspozycje zostały przygotowane przez Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy w Białymstoku. Można je oglądać w Instytucie Biologii na terenie uniwersyteckiego kampusu, od poniedziałku do piątku w godzinach 9-18, a w soboty od godz. 10 do 15. Będą czynne do końca sierpnia.(PAP)

szu/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021