14.07.2020
PL EN
11.08.2018 aktualizacja 11.08.2018

Jądro ogoniaste źródłem pesymizmu

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Stymulacja jądra ogoniastego w mózgu wywołuje u zwierząt pesymistyczny nastrój, który wpływa na rodzaj podejmowanych decyzji – wynika z badania opublikowanego na łamach „Neuron”.

Badacze z Instytutu Technologicznego Massachusetts (USA) wykazali, że stymulacja jądra ogoniastego – regionu mózgu związanego z podejmowaniem emocjonalnych decyzji – sprawia, że zwierzęta bardziej koncentrują się na minusach, niż na plusach danej sytuacji, a przez to częściej rezygnują z działania.

W poprzednich badaniach naukowcy zidentyfikowali sieć neuronalną, która odpowiada za podejmowanie decyzji opartych na konflikcie dążenie – unikanie. Zauważyli, że ten rodzaj decyzji, ze względu na konieczność rozważenia zarówno pozytywnych, jak i negatywnych stron sytuacji, wywołuje u zwierząt sporo niepokoju. Zaobserwowali ponadto, iż zestresowane zwierzęta częściej wybierają bardzo ryzykowne, ale też bardzo opłacalne opcje.

W najnowszym badaniu specjaliści wywoływali u zwierząt pesymistyczny nastrój, by sprawdzić, jak wpłynie to na rodzaj podejmowanych przez nie decyzji. W tym celu pobudzali w ich mózgach jądro ogoniaste.

Okazało się, że zwierzęta z bardziej aktywnym jądrem ogoniastym rzadziej decydowały się na nagrodę (sok), która pociągała za sobą doświadczenie nieprzyjemnego bodźca, jakim jest podmuch powietrza.

Chociaż w normalnych warunkach zwierzęta często były gotowe się poświęcić, by tylko otrzymać nagrodę, po stymulacji jądra ogoniastego wolały zrezygnować ze smakołyku i uniknąć przykrości. Przy podejmowaniu decyzji zwracały większą uwagę na niekorzystne aspekty sytuacji, zupełnie pomijając pozytywy. Zachowywały się tak, jak osoby cierpiące na depresję lub zaburzenia lękowe.

Wyniki niniejszego badania mogą pomóc w lepszym zrozumieniu zaburzeń psychicznych, które charakteryzują się pesymistycznym podejściem do życia i mogą skutkować niechęcią do podejmowania jakichkolwiek działań.

O badaniu można przeczytać pod adresem: https://www.cell.com/neuron/fulltext/S0896-6273(18)30596-8?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0896627318305968%3Fshowall%3Dtrue.

PAP - Nauka w Polsce

ooo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020