Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.09.2021
PL EN
02.09.2018 aktualizacja 03.09.2018

Polski naukowiec rozpozna jeden z najmniej znanych obszarów Imperium Rzymskiego

Widok na starożytne rzymskie miasto Hasankejf (Turcja) wykute w skale, fot. M. Marciak Widok na starożytne rzymskie miasto Hasankejf (Turcja) wykute w skale, fot. M. Marciak

Obecność starożytnych Rzymian na wschód od Eufratu to jeden z najsłabiej znanych i przebadanych aspektów historii Imperium Rzymskiego. Śladów Rzymian na tych terenach będzie szukał dr Michał Marciak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Choć publikacji na temat Cesarstwa Rzymskiego na Bliskim Wschodzie nie brakuje, niewiele badań dotyczyło terenów na wschód od Eufratu.

"Przez długi czas rzeka ta była uważana przez starożytnych za polityczną i kulturową granicę między światem rzymskim a światem pod panowaniem irańskich królestw Partów i Sasanidów. Nic dziwnego, że historia Rzymian i ich prowincji na wschód od tej rzeki pozostaje jednym z najmniej znanych obszarów historii starożytnej Rzymu" - opowiada PAP dr Michał Marciak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec rozpoczął właśnie szeroko zakrojone badania, które mają rzucić światło na tę kwestię. Badania finansuje dzięki środkom z NCN.

Badacz skupi się na obecności Rzymian w północnej części Międzyrzecza od I wieku p.n.e. do VII wieku n.e., na wschód od rzeki Eufrat - to m.in. dawne rzymskie prowincje Osrhoene, Mezopotamia, Armenia Większa oraz Adiabene i Hatra. Regiony te znalazły się w sferze wpływów Cesarstwa już od I. w. p.n.e., a od II do VI w. n.e. były bezpośrednio wcielone w jego granice.

Marciak podkreśla w rozmowie z PAP, że jest co badać, zarówno w terenie (na obszarach współczesnego Iraku, Turcji i Armenii), jak i podczas analizy źródeł z epoki. "Nadal nie posiadamy zbyt wielu informacji na temat rzymskich osad na tych obszarach. W tym celu wykorzystamy różnorodne technologie. Będziemy m.in. analizować dane satelitarne, ale udamy się też w teren w poszukiwaniu reliktów po osadach" - dodaje naukowiec.

W ramach projektu prowadzone będą również poszukiwania zachowanych umocnień militarnych, gdyż planowana jest analiza topograficzna, militarna i polityczna rzymskich kampanii w regionie. Ponieważ był to teren pogranicza, naukowiec podejmie się analizy interakcji religijnych, a zwłaszcza wzajemnego wpływu kultów grecko-rzymskich i lokalnych - przedchrześcijańskich.

Badania potrwają 5 lat. Ich ukoronowaniem będzie obszerna anglojęzyczna monografia.

PAP - Nauka w Polsce

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021