24.01.2020
PL EN
09.09.2018 aktualizacja 09.09.2018

Towarzystwo Fraunhofera będzie współpracować z opolskimi naukowcami

Ilustr. Fotolia Ilustr. Fotolia

W Opolu podpisano umowę o współpracy między miejscową politechniką a niemieckim Towarzystwem Fraunhofera. Pierwszym wspólnym projektem będzie opracowanie możliwie lekkich części dla przemysłu samochodowego.

Badaniami związanymi z opracowaniem części samochodowych ma zająć się Centrum Projektowe dla Zaawansowanych Technologii Lekkich, które powstanie w Opolu. Wymyślone i przetestowane w opolskim Centrum części będą następnie wdrażane do produkcji w przemyśle motoryzacyjnym na całym świecie. Pozwoli to na zaoszczędzenie surowców stosowanych w produkcji, jak i paliwa zużywanego do napędu samochodów przyszłości.

Jak powiedział Reimund Neugebauer z Towarzystwa Fraunhofera, jego organizacja prowadzi badania w 80 krajach świata. W naszym kraju badania będą prowadzone w laboratoriach Politechniki Opolskiej oraz w należącym do miasta Parku Naukowo-Technicznym w Opolu.

Zdaniem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, umowa polskiej uczelni z jednym ze światowych liderów z zakresu badań naukowych to dowód na możliwości polskiej nauki.

"To ważny moment dla polskiej nauki, ale i dla polskiej gospodarki. Jeżeli taki gigant, jakim jest Towarzystwo Fraunhofera, rozpoczyna współpracę z polskimi naukowcami, to oczywiście ma na celu interesy niemieckiej gospodarki. Jednak możliwość poznania metod i kierunków badań Instytutu w trakcie współpracy przez naszych specjalistów z pewnością pozytywnie wpłynie także na polską myśl techniczną, a tym samym na szybszy wzrost gospodarczy naszego kraju" - powiedział wicepremier Gowin.

W opinii wicewojewody Violetty Porowskiej, rozpoczęcie współpracy opolskiego środowiska naukowego z Instytutem Fraunhofera to kolejny dowód na wzrastającą rolę Opola jako miasta akademickiego, czego dowodem było uruchomienie w ubiegłym roku na Uniwersytecie Opolskim nowego kierunku kształcącego przyszłych lekarzy.

Założone pod koniec lat 40-tych ubiegłego wieku Towarzystwo Fraunhofera jest największą w Europie organizacją zajmującą się badaniami naukowymi, a następnie wdrażaniem ich efektów w przemyśle. Działające w jego ramach placówki prowadzą szeroki zakres badań we wszystkich istotnych branżach przemysłu, korzystając przy tym ze wsparcia niemieckiego rządu federalnego i krajów związkowych. W swoich placówkach zatrudnia ponad 24 tysiące osób. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ pad/

Copyright © Fundacja PAP 2020