Ministerstwo Edukacji i Nauki

24.10.2021
PL EN
14.11.2018 aktualizacja 14.11.2018

Kraków/ Politechnika Krakowska i Salumanus otworzyły laboratorium dydaktyczne

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Politechnika Krakowska (PK) i dystrybutor rozwiązań teleinformatycznych firma Salumanus otworzyły w środę laboratorium dydaktyczne. Dzięki temu studenci będą praktycznie poznawać nowoczesne technologie przesyłania danych.

Salumanus, w ramach pierwszej transzy wsparcia, udostępnił studentom Politechniki sprzęt o wartości 35 tys. zł. W skład nowych stanowisk laboratoryjnych w PK wchodzi 10 nowoczesnych przełączników sieciowych DCN klasy L3 Enterprise wraz z okablowaniem. Tego typu urządzenia są stosowane w profesjonalnych instalacjach tworzących infrastrukturę sieciową, zarówno miedzianą, jak i światłowodową.

Dr inż. Paweł Brandys z Instytutu Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego PK podkreślił, że dzięki nowo otwartemu laboratorium studenci poznają nie tylko podstawy działania sieci komputerowych, ale także dowiedzą się jak zaprojektować sieć, aby w pewnym zakresie sama potrafiła przeciwdziałać zagrożeniom, a w przypadku awarii była gotowa do minimalizowania jej skutków.

Jak zaznaczył w środę podczas oficjalnego przekazania sprzętu prezes spółki Salumanus Krzysztof Podgórski, technologie komunikacyjne stają się nieodłącznym elementem kolejnych dziedzin życia.

Zdaniem rektora Politechniki Krakowskiej prof. Jana Kaziora „nie ma dobrego kształcenia bez współpracy uczelni z partnerami z otoczenia gospodarczego”. „Dzięki wsparciu firmy Salumanus nasi studenci już podczas studiów poznają nowoczesne technologie i sprzęt, którymi będą się posługiwać w pracy zawodowej. To praktyczne doświadczenie znacząco podniesie ich kompetencje i wzmocni pozycję na rynku pracy”.

Specjaliści podkreślają, że umiejętność projektowania sieci komputerowych i właściwego zarządzania nimi to poszukiwane przez pracodawców kompetencje, zwłaszcza w erze internetu rzeczy (IoT).

„Nadchodzą czasy, w których niemal każde urządzenie będzie komunikowało się przez sieć – lodówka wyśle nam e-maila z listą zakupów, budzik obudzi nas 15 minut wcześniej, gdy uzyska informację, że spadł śnieg i przewidywane są korki. Już dziś większość telewizorów z funkcją Smart wymaga podłączenia do sieci i sama, bez naszej ingerencji, aktualizuje oprogramowania. Zamontowanie zmywarki czy lodówki będzie wymagało podłączenia do internetu” – mówił wykładowca PK Mariusz Krawczyk.

Laboratorium dydaktyczne jest elementem szerszej kooperacji spółki i uczelni. Dzięki podpisanemu w maju 2018 r. porozumieniu firma współpracuje z Politechniką przy organizacji praktyk i stażów dla studentów, realizacji prac dyplomowych oraz prowadzeniu certyfikowanych szkoleń i kursów dla studentów. W ramach kolejnych transz wsparcia przekaże uczelni sprzęt do budowy infrastruktury światłowodowej. 

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021