Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.09.2021
PL EN
10.12.2018 aktualizacja 04.01.2019

Igraszki ze światłem dr. inż. Jacka Kuszniera z Politechniki Białostockiej

Źródło: materiały zgłoszeniowe Konkursu Popularyzator Nauki Źródło: materiały zgłoszeniowe Konkursu Popularyzator Nauki

Miesza strumienie światła o różnych barwach i wyjaśnia, jak uwięzić światło w światłowodzie - dr inż. Jacek Kusznier z Politechniki Białostockiej od kilkunastu lat popularyzuje naukę na Podlasiu. Jego „Igraszki ze światłem” to stały element Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, którego wielokrotnie był głównym koordynatorem.

"W ramach organizowanych wydarzeń mogę pokazać, że nauka nie musi być nudna, ale może być pasjonująca" - przekonuje naukowiec.

Dr inż. Jacek Kusznier z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej jest finalistą w kategorii Naukowiec w XIV edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dr Kusznier aktywnie zajmuje się upowszechnianiem nauki od co najmniej 16 lat - od momentu, gdy włączył się w organizację Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Prowadzi wykłady, prezentacje multimedialne, zajęcia warsztatowe i prezentacje eksperymentów popularyzujących fizykę, elektrotechnikę, technikę świetlna i optoelektronikę oraz historię techniki.

Był wielokrotnie współorganizatorem, a później także organizatorem wydarzeń PFNiS. Od 2013 r. jest członkiem Komitetu Organizacyjnego tej największej imprezy popularyzującej naukę w północno-wschodniej Polsce. Dwukrotnie był jej głównym koordynatorem, koordynatorem festiwalu na Politechnice Białostockiej (podobnie będzie w przyszłym roku). Przyznaje, że już rozpoczął odliczanie do 17. edycji tego wydarzenia, które odbędzie się w 2019 r. w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Hajnówce i w Wilnie.

"Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to wspólne przedsięwzięcie naszego środowiska akademickiego, w które włącza się co roku kilkanaście uczelni. Jest to prawdziwe święto nauki i platforma do wspólnych działań naukowców i artystów we wszystkich miastach, w których się spotykamy" - mówił PAP dr Kusznier, który sam - oprócz obowiązków organizatora - nie potrafi sobie odmówić festiwalowej prezentacji "Igraszek ze światłem".

To właśnie światło jest jednym z głównych tematów jego popularyzatorskiej działalności. Jak przyznaje, jest to bardzo wdzięczny temat, który wśród słuchaczy w każdym wieku cieszy się dużym zainteresowaniem.

Największą ciekawość oraz chęć zrozumienia świata fizyki i techniki naukowiec dostrzega wśród dzieci i młodzieży. Jak przyznaje, są to wyjątkowo wymagający odbiorcy, którzy nie chcą być tylko biernymi słuchaczami, ale z zapałem angażują się w eksperymenty i pokazy. Dr Kusznier ma sprawdzone sposoby na zaciekawienie najmłodszych - przyciąga ich warsztatami lub prezentacjami eksperymentów, w których mali słuchacze aktywnie biorą udział.

Jego działania popularyzujące naukę nie są skierowane wyłącznie do dzieci i młodzieży, ale i do starszych. "Fascynujące światło" prezentuje słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku, a wraz ze Studenckim Kołem Naukowym LUX przygotowuje instalacje światłowodowe na kolejne edycje Festiwalu Światła Lumo Bjalistoko.

Na pomoc studentów z tego koła może liczyć także w przygotowaniu i prowadzeniu eksperymentów. Wspólnie mieszają strumienie światła o różnych barwach czy wyjaśniają jak uwięzić światło w światłowodzie, prezentując zjawiska załamania światła, całkowitego wewnętrznego odbicia oraz prowadzenia w światłowodach. Wyjaśniają, co nazywamy "Inteligentnym światłem", prezentując właściwości źródeł typu smart z możliwością regulacji: strumienia świetlnego, temperatury barwowej i barwy. Przybliżają tajniki promieniowania laserowego za pomocą zjawisk dyfrakcji i interferencji.

"Prezentujemy też zjawisko polaryzacji światła, staramy się też odpowiedzieć na pytanie +Jak promieniowanie słoneczne zamienić na energię elektryczną?+ omawiając budowę i prezentując działanie paneli fotowoltaicznych. Wykonujemy też +portrety w podczerwieni+ i omawiamy sposoby wykorzystania promieniowania podczerwonego np. w detekcji temperatury z wykorzystaniem kamery termowizyjnej" - wymieniał naukowiec.

Jego zdaniem, popularyzowanie wiedzy wśród dzieci i młodzieży, ale także dorosłych jest konieczne. "W ramach organizowanych wydarzeń mogę pokazać, że nauka nie musi być nudna, ale może być pasjonująca. Przybliżane przeze mnie zjawiska są doskonałą okazją do zainspirowania młodzieży, która część eksperymentów może później powtórzyć w szkole lub w domu" - podsumowuje dr inż. Jacek Kusznier. 

PAP - Nauka w Polsce

szu/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021