01.10.2020
PL EN
25.12.2018 aktualizacja 25.12.2018

Pióra starsze o 70 mln lat

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pióra pojawiły się co najmniej 70 mln lat wcześniej, niż dotąd sądzono. Okazuje się, że latające gady, pterozaury, posiadały pióra, i to w czterech odmianach. Wyniki badań ogłoszono na łamach „Nature Ecology & Evolution”.

Pióra pterozaurów miały wspólne cechy z piórami dinozaurów. Oznacza to z kolei, że wywodziły się od wspólnego przodka obu grup zwierząt – dowodzą paleontolodzy z międzynarodowego zespołu.

Pterozaury były latającymi gadami, które żyły 230-66 mln lat temu, dzieląc środowisko z dinozaurami. Długo uważano, że pterozaury były pokryte czymś w rodzaju sierści, która miała zdecydowanie różnić się od piór dinozaurów i ptaków.

Okazuje się jednak, że również pterozaury pokryte były piórami. Co więcej, ich pióra miały co najmniej cztery odmiany, które występowały również u dinozaurów z grupy roślinożernych ornitischianów oraz teropodów, których jeden z odłamów dał początek ptakom.

Wnioski wysunięto na podstawie badań wielu okazów, które znaleziono w formacji skalnej Daohugou, położonej w tzw. Mongolii Wewnętrznej.

Więcej: http://www.bristol.ac.uk/news/2018/december/origin-of-feathers-.html

(PAP)

krx/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020