09.07.2020
PL EN
19.01.2019 aktualizacja 19.01.2019

Zestresowane ryby w mętnych wodach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ryby stają się lękliwe i ostrożniejsze, kiedy woda jest zmącona przez osady, a to może hamować ich rozwój i niszczyć zdrowie – wywnioskowali naukowcy z australijskiego James Cook University.

Główna autorka badania, opisanego w „Coral Reefs”, dr Jodie Rummer twierdzi, że w przybrzeżnych wodach jest coraz więcej osadów. „Koncentracja osadów zawieszonych w tropikalnych wodach przybrzeżnych zwiększyła się znacznie w ciągu ostatnich kilku dekad w wyniku działalności ludzi. Zastanawialiśmy się, czy zmniejszona widoczność wpływa na zachowanie ryb, szczególnie na ich możliwości ucieczki przed drapieżnikami” - powiedziała Rummer.

Naukowcy sprawdzali reakcję miesięcznych błazenków czarnopłetwych (Amphiprion melanopus) na symulowany atak drapieżnika po siedmiu dniach przebywania rybek w pełnym osadów akwarium.

„Zauważyliśmy, że ryby reagowały prędzej i były w stanie uciec szybciej przed atakiem niż osobniki żyjące w przejrzystej wodzie, co może znaczyć, że te błazenki są w podwyższonym stanie gotowości z powodu zmniejszonej widoczności” - uważa doktorantka Sybille Hess, która prowadziła badanie. Co więcej, ryby z mętnych wód były mniej aktywne, jeśli chodzi o poszukiwanie pożywienia i unikały otwartych przestrzeni.

„O ile szybsze reakcje i większa ostrożność podczas żerowania może zwiększać prawdopodobieństwo przeżycia w warunkach zmniejszonej widoczności, kiedy w pobliżu są drapieżniki, to i tak ma to swoją cenę” - zaznaczyła dr Rummer. Jak wyjaśniła, dodatkowa energia wydatkowana na unikanie drapieżników zmniejsza zasoby niezbędne m.in. do wzrostu i reprodukcji, a zatem może mieć podobny lub większy wpływ na populację niż samo działanie wrogów.

„To szczególnie niebezpieczne dla młodych ryb rafowych, u których przeżywalność jest i tak niska w tym krytycznym momencie życia” - powiedziała. Badaczka wyjaśniła, że młode błazenki często migrują między ukwiałami, z którymi wchodzą w symbiozę, a takie zachowanie może być zbyt ryzykowne w zmąconej wodzie. Z kolei ostrożność może wpływać na ich mobilność, a zatem ograniczać dostęp do pożywienia, ale także może spowodować, że błazenki nie będą w stanie znaleźć właściwego ukwiału do zamieszkania.

Dr Rummer twierdzi, że również drapieżniki polegają na przejrzystej wodzie w czasie polowań, dlatego ich także mogą dotykać takie warunki. Będzie to kolejna kwestia, jaką zamierzają zbadać naukowcy. (PAP)

mrt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020