06.07.2020
PL EN
18.02.2019 aktualizacja 18.02.2019

Lubuskie/ Ponad pół tysiąca nietoperzy zimuje w Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 500 nietoperzy spędza zimę w kazamatach Muzeum Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą w Lubuskiem. Od kilku lat stan tamtejszej populacji sprawdzają o tej porze roku przyrodnicy z poznańskiego Stowarzyszenia Salamandra – poinformował dyr. Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba.

Nietoperze są liczone w obiektach kostrzyńskiej twierdzy, w piwnicach na Starym Mieście oraz w okolicznych fortach. Kilkugodzinne liczenie przeprowadzono 8 lutego br. Wykazało, że prawie cała populacja przeniosła się z Bastionu Filip - gdzie znajdują się muzealne ekspozycje, do nieużytkowanego Bastionu Król i piwnic Starówki. W samym Bastionie Filip było jedynie 20 nietoperzy.

„Łącznie na terenie działania Muzeum Twierdzy zimuje ponad 500 nietoperzy z przynajmniej pięciu gatunków, z których najliczniej reprezentowany jest nocek Natterera” – powiedział Skałba.

Dodał, że problematyką kostrzyńskich nietoperzy zainteresowała się również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. W czwartek dwóch pracowników urzędu udało się w asyście naszych muzealników do bastionów twierdzy również w celu określenia populacji latających ssaków.

"Być może efektem spotkania będzie objęcie terenu Starego Miasta stałym monitoringiem ze strony przyrodników i akcja liczenia nietoperzy w Kostrzynie wejdzie na stałe do kalendarza działań prowadzonych przez RDOŚ w Gorzowie. Jedno jest pewne – jeszcze nigdy nasze nietoperze nie zostały policzone tak dokładnie" – dodał dyrektor.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn obejmuje jedyny w swoim rodzaju powierzchniowy pomnik - zniszczoną w 1945 r. i do dziś nieodbudowaną kostrzyńską Starówkę z zachowaną siecią wybrukowanych ulic i chodników, z ruiną zamku, kościoła i kamienic wraz z odrestaurowanymi obiektami XVI-wiecznej twierdzy bastionowej.

Warto dodać, że w woj. lubuskim znajduje się największe z krajowych zimowisk nietoperzy. To podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) – poniemieckich fortyfikacji wybudowanych w okresie międzywojennym. Tegoroczna zimę spędza tam prawie 36 tys. nietoperzy dziewięciu gatunków – wynika z liczenia przeprowadzonego 12 stycznia br. przez międzynarodowy zespół chiropterologów. 

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

mmd/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020