20.09.2020
PL EN
09.04.2019 aktualizacja 09.04.2019

Naukowcy projektują "diamentowe origami"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Metodę otrzymywania „origami” z nanodioamentów opracowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach projektu nagrodzonego w programie TEAM-NET. Jego parametry geometryczne, właściwości elektryczne i optyczne można zaprojektować tak, aby wykorzystać m.in. w diagnostyce nowotworów.

Konsorcjum złożone z czterech jednostek, którego liderem jest Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, na projekt QUNNA uzyskał wynoszące ponad 18 milionów złotych finansowanie w pierwszej edycji konkursu TEAM-NET, organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Efektem projektu ma być lepsze poznanie i rozwinięcie możliwości spektroskopii, obrazowania i ultraszybkich technik wykorzystujących światło.

Zespół prof. Roberta Bogdanowicza z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej w ramach projektu będzie projektował „diamentowe origami”, czyli nanocząsteczki o z góry określonych właściwościach elektrycznych i optycznych - poinformowała w komunikacie prasowym Politechnika Gdańska.

Praca naukowców polega na wykorzystaniu nanodiamentów - mikroskopijnych kryształów diamentu mniejszych nawet od wirusów, do opracowania innowacyjnych sensorów znajdujących zastosowanie w badaniach optycznych i magnetycznych, elektronice oraz diagnostyce medycznej. Technologie powstałe w ramach tej inicjatywy pozwolą między innymi na szybsze i precyzyjniejsze diagnozowanie chorób nowotworowych czy neurodegeneracyjnych.

Dla powodzenia projektu kluczowe znaczenie ma wytwarzanie nanodiamentów. Dotychczas stosowane metody na ogół dają zbiór struktur o bardzo różnych własnościach. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej stworzyli jednak unikalną metodę otrzymywania „diamentowego origami”, którego parametry geometryczne, właściwości elektryczne i optyczne badacze mogą zaprojektować.

"Struktury origami będą powstawać poprzez specyficzną syntezę nanodiamentów i ich plazmową lub chemiczną modyfikację, która sprawia, że samoorganizują się one w przestrzeni. Nanostruktury te będą integrowane z różnymi przyrządami fotonicznymi i optofluidycznymi, projektowanymi do pracy w warunkach rzeczywistych, na przykład w obrazowaniu analitów biologicznych w temperaturze pokojowej" – mówi prof. Robert Bogdanowicz, cytowany w przesłanej informacji prasowej.

Zadaniem lidera projektu Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego będą badania nieliniowości optycznej nanodiamentów i możliwości stworzenia z ich zastosowaniem materiałów o unikalnych właściwościach. Naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego rozwijać będą możliwości wykorzystania nanokryształów jako dokładnych czujników pól magnetycznych, elektrycznych, temperatury i ciśnienia. Badacze z Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej (IBMM) w Gdańsku będą natomiast tworzyć nowe, superczułe testy znajdujące zastosowanie w diagnostyce medycznej. Eksperci z IBMM zajmą się także komercjalizacją wyników badań.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020