27.02.2020
PL EN
19.04.2019 aktualizacja 19.04.2019

Słupsk/ 10 mln zł dla Akademii Pomorskiej na utworzenie auli wielofunkcyjnej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Akademia Pomorska w Słupsku zaadaptuje byłą stołówkę wojskową na wielofunkcyjną aulę z zapleczem i pomieszczeniami dydaktycznymi. Na ten celu uczelnia uzyskała 10 mln zł dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Decyzję o przyznaniu dofinansowania przekazał w czwartek rektorowi uczelni dr. hab. inż. Zbigniewowi Osadowskiemu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, poseł PiS ziemi słupskiej Piotr Müller.

Całkowity koszt adaptacji byłej stołówki wojskowej na wielofunkcyjną aulę z zapleczem i pomieszczeniami dydaktycznymi to 12,5 mln zł. 10 mln zł stanowi ministerialna dotacja, pozostałe 2,5 mln zł to wkład własny uczelni.

„Będzie to inwestycja, która (…) posłuży rewitalizacji budynku, ale przede wszystkim zwiększeniu funkcjonalności budynku Akademii Pomorskiej w Słupsku. Powstanie tam wielofunkcyjna aula na cele dydaktyczne oraz kulturalne, czyli będzie to miejsce z jednej strony na duże konferencje naukowe, ale również na koncerty, różnego rodzaju wydarzenia teatralne (…)” – poinformował Müller.

Dodał, że jednym z argumentów, jakich użył, negocjując pieniądze dla Akademii Pomorskiej, był fakt istnienia tarczy antyrakietowej w Redzikowie. „Uważam, że obowiązkiem parlamentarzystów i moim jako wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego pochodzącego ze Słupska jest to, aby starać się o dodatkowe środki z tego tytułu. Ta inwestycja jest jednym z elementów decyzji, nie ostatnich mam nadzieję w tej kadencji, dotyczących właśnie rekompensat z tytułu tarczy antyrakietowej” – podkreślił.

Zabytkowy budynek pokoszarowy położony jest przy ul. Kozietulskiego 7, na terenie kampusu Akademii Pomorskiej, między rektoratem a budynkiem byłej Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania. Nieużytkowany niszczał od blisko 20 lat. Dzięki dotacji jego przebudowa rozpocznie się jeszcze w 2019 r. i potrwa dwa lata.

Wielofunkcyjna sala audytoryjna będzie w stanie pomieścić 400 osób. Można w niej będzie przeprowadzać zajęcia dydaktyczne, organizować konferencje, a także wydarzenia istotne dla mieszkańców Słupska i regionu. Audytorium będzie mogło pełnić funkcję sali bankietowej i widowiskowej. W piwnicach swoje miejsce znajdą m.in. magazyny i archiwa. Obiekt będzie dostosowany do osób z niepełnosprawnościami. 

PAP - Nauka w Polsce, Inga Domurat

ing/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020