24.01.2021
PL EN
25.04.2019 aktualizacja 25.04.2019

Wrocław/ 1,2 mld zł z NCBR dla uczelni wyższych

Wicepremier Jarosław Gowin (C), rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas (L) oraz  dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki (P) na konferencji prasowej "Kadry Przyszłości dla polskiej nauki" w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. Fot. PAP/Maciej Kulczyński 25.04.2019 Wicepremier Jarosław Gowin (C), rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas (L) oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki (P) na konferencji prasowej "Kadry Przyszłości dla polskiej nauki" w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. Fot. PAP/Maciej Kulczyński 25.04.2019

1,2 mld zł przekaże Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursów „Zintegrowane Programy Uczelni”. Pieniądze trafią do małych i średnich uczelni wyższych – poinformował w czwartek we Wrocławiu wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego o rozstrzygnięciu konkursów poinformował przed rozpoczęciem kongresu #KadryPrzyszłości, który w czwartek odbywa się na Politechnice Wrocławskiej.

Wicepremier przypomniał, że do tej pory w dwóch edycjach konkursu „Zintegrowane Programy Uczelni” Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przekazało uczelniom łącznie 2,8 mld zł. „Dziś ogłaszamy wyniki konkursu, w ramach którego na uczelnie trafi łącznie 1,2 mld zł” - powiedział Gowin. Minister dodał, że tym razem fundusze trafią do małych i średnich uczelni.

Minister podał przykłady wrocławskich uczelni, które otrzymają fundusze w ramach rozstrzygniętych konkursów. To m.in. AWF, który otrzymał 8 mln zł, Uniwersytet Przyrodniczy – ponad 7 mln zł, czy Uniwersytet Ekonomiczny – 17 mln zł. „Zaadresowaliśmy też dodatkową transzę pieniędzy związaną z regionalnym programem rozwoju i tu również uczelnie z Dolnego Śląska otrzymały fundusze” - powiedział Gowin.

Gowin przypomniał, że przez trzy lata ministerstwo nauki i uczelnie wspólnie pracowały nad reformą szkolnictwa wyższego. „Ustawa weszła w życie w 2018 r., a dziś jest spokojnie wdrażana” - mówił minister nauki.

Dodał, że od początku mówił, że reformie musi towarzyszyć zdecydowany wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe. „Zapowiedzi rządu o zwiększeniu tych nakładów znalazły wyraz w tegorocznym budżecie, łącznie na te obszary przekazujemy 5 mld zł; 2 mld zł z budżetu i 3 mld zł obligacji skarbu państwa. To jest zdecydowanie największy wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe od 1989 r.” - powiedział wicepremier.

Dodał, że równocześnie wykorzystywane są środki unijne przeznaczone na rozwój polskiej nauki. „W poprzednich kadencjach był szereg drobnych projektów na niewielkie kwoty. Zmieniliśmy tę filozofię i teraz oczekujemy od uczelni przedstawienia zintegrowanych programów rozwojowych, obejmujących różne elementy i na te zintegrowane programy są przeznaczane dużo większe kwoty” - powiedział Gowin.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej zwróciła uwagę na rynek pracy w Polsce, który jak – powiedziała - „jest wyzwaniem dla polityki gospodarczej państwa”.

„Rekordowo niskie bezrobocie sprawia, że dziś w konkursie o najlepszych pracowników stają przedsiębiorcy w całej Polsce” - mówiła. Dodała, że według szacunków agencji analitycznych do 2020 r. z rynku pracy może zniknąć jedna trzecia zawodów, które jeszcze dziś funkcjonują. „Mówimy zatem o konieczności dostosowania kadr do zmieniającego się, cyfryzującego się coraz bardziej rynku. Musimy zatem mówić o nowych sposobach kształcenia tych, którzy na ten rynek wchodzą” - mówiła.

Minister powiedziała, że rząd przygotował szereg rozwiązań, pomagających w kształceniu kadr na zmieniający się rynek pracy i ułatwiających współpracę nauki i biznesu. Wymieniła w tym kontekście m.in. doktoraty wdrożeniowe czy ulgi dla firm rozwijających działalność badawczo-rozwojową. „Do tego 5 proc. podatek CIT dla tych, którzy komercjalizują wyniki badań” - wymieniała minister.

W ramach rozstrzygniętego konkursu 111 ośrodków akademickich otrzyma środki na realizację 158 projektów, które pozwolą poprawić ich funkcjonowanie i ofertę dydaktyczną. Dzięki wsparciu NCBR możliwe będzie: podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadającym potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa; zwiększenie jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich; wsparcie zmian organizacyjnych i podniesienie kompetencji kadr w systemie szkolnictwa wyższego. 

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021