Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.07.2021
PL EN
21.11.2011 aktualizacja 21.11.2011

Raport: co piąty Amerykanin zażywa leki uspokajające i przeciwdepresyjne

Ponad 20 proc. Amerykanów, w tym głównie kobiet, w 2010 r. zażywało co najmniej jeden lek z powodu lęków lub depresji – wykazał raport opublikowany przez Medco Health Solutions Inc. Od 2001 r. spożycie środków psychotropowych wzrosło w USA o 22 proc. <br /> <p>&nbsp;</p><br />

Leki uspokajające i przeciwdepresyjne stosują głównie kobiety po 45. roku życia, ale coraz częściej sięgają po nie również mężczyźni oraz ludzie młodzi – alarmują autorzy raportu. Dodają, że wśród osób w wieku 20-44 lat spożycie leków psychotropowych oraz stosowanych w leczeniu nadpobudliwości z deficytem uwagi wzrosło ponadtrzykrotnie w ostatnich 10 latach.

Z grupy leków uspokajających najczęściej stosowane są xanax, valium oraz ativan. Ich spożycie od 2001 r. wzrosło o 30 proc. A kobiety sięgają po nie dwukrotnie częściej niż mężczyźni.

Do najczęściej przepisywanych przez amerykańskich lekarzy środków psychotropowych należą olanzapina, risperidon i arypiprazol (wykorzystywane do leczenia depresji dwubiegowej oraz schizofrenii). Ich spożycie w grupie mężczyzn od 20. do 64. roku życia zwiększyło się aż czterokrotnie.

Z powodu nadpobudliwości z deficytem uwagi zdecydowanie częściej zażywają leki chłopcy niż dziewczynki, ale wśród dorosłych jest odwrotnie – kobiety częściej po nie sięgają niż mężczyźni. Spożycie tych leków wśród pań wzrosło 2,5-krotnie od 2001 r.

„Nie wiadomo jednak, czy spożycie tych farmaceutyków zwiększa się, gdyż więcej osób cierpi na zaburzenia psychiczne, czy jedynie więcej chorych szuka pomocy u lekarza albo też choroby te są lepiej diagnozowane” – powiedział AP dr. David Muzina, psychiatra z Medco's Neuroscience Therapeutic Resource Center.

Pociesza – stwierdza raport – że od 2004 r. lekarze dwukrotnie rzadziej przepisują leki psychotropowe i na zaburzenia zachowania wśród dzieci. Stało się to po tym, gdy amerykański Urząd Leków i Żywności (FDA) ostrzegł, że antydepresanty u osób poniżej 19. roku życia nasilają myśli samobójcze.

W raporcie wykorzystano bazę danych Medco obejmującą 2,5 mln pacjentów, którym lekarze przepisywali leki przez co najmniej 24 miesiące.

PAP - Nauka w Polsce

zbw/ tot/ bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021