26.06.2019
PL EN
10.05.2012 aktualizacja 10.05.2012

„Kobiety w astronomii” – wystawa w Toruniu

PAP © 2012 / Andrzej Rybczyński PAP © 2012 / Andrzej Rybczyński

Do połowy września będzie można oglądać w Toruniu nową wystawę w Domu Mikołaja Kopernika „Kobiety w astronomii”. Ma być ona próbą zwrócenia uwagi na rolę i miejsce kobiety w dawnej i współczesnej nauce.

Jedną z pierwszych kobiet działających na polu naukowych była Hypatia, która żyła na przełomie IV i V wieku. Związana była z Aleksandrią, ówczesną naukową stolicą świata, a polem zainteresowań Hypatii była właśnie astronomia.

Innymi bohaterkami wystawy będą: Maria Cunitia, śląska astronom z XVII wieku – Dom Mikołaja Kopernika ma w swoich zbiorach starodruk jej autorstwa oraz Elżbieta Koopman – żona Jana Heweliusza, słynnego gdańskiego astronoma, która nie tylko wspierała męża, ale również sama miała osiągnięcia w obserwacji nieba.

Na wystawie przypomniana zostanie także sylwetka Wilhelminy Iwanowskiej, która była filarem toruńskiej astronomii z czasów formowania się Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i środowiska astronomicznego w Toruniu.

Wystawa będzie czynna do 16 września. Kuratorami ekspozycji są Magdalena Dembek oraz Michał Kłosiński, a za aranżację plastyczną odpowiada Tomasz Pietrzyk.

PAP – Nauka w Polsce

cza/ agt/  bsz

Copyright © Fundacja PAP 2019