28.10.2020
PL EN
29.05.2012 aktualizacja 29.05.2012

W Bieszczadach salamandry plamiste wydają potomstwo

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Żyjące w Bieszczadach i Beskidzie Niskim salamandry plamiste, największe polskie płazy ogoniaste, weszły w okres rozrodu - powiedział w poniedziałek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Pod koniec maja i na początku czerwca samice rodzą w czystej, powoli płynącej wodzie.

Najczęściej dzieje się to w zakolach górskich potoków. Młode salamandry w wodzie żyją ok. trzech miesięcy. Później, przeobrażone, wychodzą na ląd. Dojrzałość płciową osiągają po trzech, czterech latach. Dożywają na wolności 10 lat.

"Kiedyś uważano, że salamandry nie rodzą się jak inne płazy, ale wychodzą z płomieni. Stąd np. w Beskidzie Niskim przestrzegano przed paleniem ognisk w lesie, bo z ognia mogą wyjść salamandry. Nazywano je zresztą +córami płomieni+ lub +jaszczurami ognistymi+" - przypomniał przypowieść o tych zwierzętach Marszałek.

Zarówno polska, jak i łacińska nazwa tego stworzenia (salamandra) prawdopodobnie wywodzi się z języka perskiego, w którym znaczy „żyjąca w ogniu”.

Płazy te najczęściej zasiedlają wilgotne lasy bukowe. Na przełomie lata i jesieni, w okresie godowym, bez trudu można je spotkać w każdym zakątku Bieszczad i Beskidu Niskiego.

Salamandry plamiste są największymi w Polsce płazami ogoniastymi. Ich długość dochodzi do 25 cm. Żywią się m.in.: dżdżownicami, ślimakami, gąsienicami.

W Polsce występują głównie w Karpatach i Sudetach i podlegają ochronie gatunkowej.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ tot/  bsz

Copyright © Fundacja PAP 2020