Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
27.06.2012 aktualizacja 27.06.2012

Antropologiczne kino plenerowe w "Koperniku"

PAP © 2012 / Jacek Bednarczyk PAP © 2012 / Jacek Bednarczyk

Czy jedna kultura może być uznana za lepszą od drugiej? Jacy jesteśmy? Jakie formy relacji społecznych są wspólne dla wszystkich ludzi? Odpowiedzi na takie pytania znajdą widzowie podczas projekcji kina plenerowego Centrum Nauki Kopernik. Każdy pokaz poprzedzi rozmowa z naukowcem.

Tegorocznemu cyklowi wakacyjnych projekcji filmowych „Kopernika” towarzyszy hasło „Smutek tropików”. „Nazwę tegorocznego cyklu filmowego zaczerpnęliśmy z tytułu książki francuskiego antropologa Claude’a Lévi-Straussa – jednego z najważniejszych esejów XX wieku” – informują twórcy cyklu.

Podróżując w latach 40. XX wieku przez Brazylię, ojciec współczesnej antropologii przyglądał się ginącym kulturom tubylców. Jego badania były przede wszystkim próbą zrozumienia istoty człowieczeństwa. „Ruszamy jego tropem w pasjonującą podróż po różnych obszarach antropologii kultury” – informuje rzecznik Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka.

Pierwszym z zaprezentowanych filmów będzie dramat Wernera Herzoga „Tam, gdzie śnią zielone mrówki” z 1984 r. Podczas projekcji będzie można poznać historię geologa zatrudnionego przez kompanię górniczą, który przybywa do Australii, gdzie znajdują się podziemne złoża uranu. Na miejscu okazuje się, że teren należy do Aborygenów, którzy sprzeciwiają się wszelkim pracom wydobywczym. Twierdzą, że w tym miejscu „śnią zielone mrówki”, a zakłócenie ich snu może skończyć się zagłada świata.

Projekcja będzie wyjściem do dyskusji na temat tego, czy są kultury lepsze i gorsze? Czy współczesny Europejczyk może zrozumieć świat Aborygena? Na pytania odpowie dr Rafał Nahirny z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

W kolejnym tygodniu widzowie zobaczą „Dzikie dziecko”, którego reżyser stara się odpowiedzieć na pytanie gdzie kończy się zwierzę a zaczyna człowiek? Film opowiada historię znalezionego w środkowej Francji zdziczałego i nieznającego ludzkiej mowy chłopca. Projekcję poprzedzi spotkanie z dr hab. Marcinem Brockim z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w swojej pracy naukowej zajmuje się antropologią ciała, komunikacją niewerbalną.

Kolejne tygodnie to pokazy filmów: „Pożegnania”, „Oczy szeroko otwarte”, „Władca much”, „Ród Antonii”, „Bracie, gdzie jesteś?” i „Bogowie muszą być szaleni”.

Wśród naukowców zaproszonych przez Centrum Nauki Kopernik znaleźli się m.in.: prof. Małgorzata Szpakowska i dr Paulina Kwiatkowska z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego; dr Tarzycjusz Buliński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Filmy będzie można oglądać w piątkowe wieczory, od 6 lipca do 24 sierpnia, o godz. 21.00 w Parku Odkrywców przy CNK. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje na temat letnich projekcji CNK są dostępne na stronie: http://www.kopernik.org.pl/wystawy/park-odkrywcow-1/kino-letnie

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024