Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
23.08.2012 aktualizacja 23.08.2012

Dżdżownica łasa na metale ciężkie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dżdżownice nie należą do wybrednych skąposzczetów. Nie przeszkadza im na przykład wysoka zawartość metali ciężkich w pożywieniu. Okazuje się, że natura wyposażyła je w mechanizm pozwalający świetnie radzić sobie z tak ciężkostrawnym pożywieniem.

Jak informuje "International Journal of Environment and Waste Management", dżdżownice mogą być z powodzeniem wykorzystywane do oczyszczania wysypisk m.in. z ołowiu, kadmu, miedzi i cynku, a produkowany przez nie wermikompost (biohumus) jest wystarczająco bezpieczny, by można było używać go do użyźniania gruntów uprawnych.

Wraz ze wzrostem liczby zaludnienia w miastach, zwłaszcza w krajach rozwijających się, rośnie potrzeba sprawnego radzenia sobie z odpadami organicznymi. Duża część tych odpadów ląduje obecnie na przedmieściach, powodując zanieczyszczenie i szkody w środowisku. Jest to także duże marnotrawstwo - podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Puducherry w Indiach.

Przeprowadzone przez badaczy testy wykazały, że dżdżownice Eudrilus eugeniae, Eisenia fetida (kompostowiec różowy) i Perionyx są w stanie usunąć z wysypisk nawet do trzech-czwartych metali ciężkich, a w produkcji cennego kompostu najskuteczniejszy jest gatunek E. eugeniae.

Wygląda na to, że układ trawienny dżdżownicy jest w stanie za pomocą różnych enzymów odseparować i zamknąć jony metali ciężkich w tkankach, dzięki czemu nie trafiają one w postaci odchodów z powrotem do kompostu. W ten sposób zawartość metali ciężkich w odpadach może zostać zredukowana do bezpiecznego poziomu - piszą naukowcy. (PAP)

koc/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024