Nauka dla Społeczeństwa

01.05.2024
PL EN
03.10.2012 aktualizacja 03.10.2012

Prezydent na WAT: przywrócić armii szkolnictwo wojskowe

PAP © 2012 / Jacek Turczyk PAP © 2012 / Jacek Turczyk

Trzeba przywrócić szkolnictwo wojskowe armii w o wiele większym stopniu niż to ma miejsce dzisiaj – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który we wtorek wziął udział w inauguracji roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

W swoim przemówieniu prezydent ocenił, że dla wszystkich uczelni wyzwaniem jest niż demograficzny i zmniejszająca się liczba kandydatów na studia. Dlatego - ocenił - słusznie w wielu środowiskach akademickich myśli się o konsolidacji szkół wyższych.

\"Uważam, że w tych całych rozważaniach Wojskowa Akademia Techniczna musi być postrzegana jako wielka szansa, bo niewątpliwie wspólnym mianownikiem dla całego systemu funkcjonowania sfery obronności jest utechnicznienie sił zbrojnych\" – powiedział Komorowski.

Przypomniał, że jeszcze niedawno nabór na studia wojskowe był wstrzymany. Zwrócił uwagę, iż studenci wojskowi stanowią jedynie około 10 proc. studentów WAT. \"To jest sygnał o braku konsekwencji państwa polskiego w kształtowaniu systemu szkolnictwa wojskowego, także - w moim przekonaniu - z negatywnymi zjawiskami dającymi się zaobserwować w całości systemu nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce\" – powiedział.

\"Można by z pewną przesadą powiedzieć, że stoimy w obliczu konieczności przywrócenia wojskowego charakteru wojskowemu szkolnictwu wyższemu. Trzeba przywrócić szkolnictwo wojskowe armii w o wiele większym stopniu niż to ma miejsce dzisiaj\" – ocenił Komorowski. Dodał, że ważnym elementem musi być chronienie potencjału wojskowych uczelni, który służy nie tylko siłom zbrojnym.

Rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk podkreślał we wtorek, że mimo niżu demograficznego z każdym rokiem rośnie zainteresowanie kandydatów studiami na WAT. Przypominał zaangażowanie uczelni w projekty związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa i sukcesy studentów uczelni w konkursach informatycznych. \"Spektakularnym sukcesem naukowym jest udział w badaniu Marsa. Zainstalowane na łaziku Curiosity detektory powstały przy współpracy naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej z firmą VIGO\" – przypomniał.

Podczas wtorkowej uroczystości pięciu naukowcom wręczono dyplomy nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego, a 27 osobom – stopnia doktora. Wyróżniono też autorów najlepszych prac magisterskich i inżynierskich.

Głównym założeniem reformy szkolnictwa wojskowego jest konsolidacja uczelni kształcących przyszłych oficerów. Obecnie funkcjonujących pięć uczelni wojskowych miałoby zostać połączone w wyższą szkołę wojskową, powstałą – jak proponuje szef BBN Stanisław Koziej – na bazie WAT. Z kolei Akademia Obrony Narodowej miałaby stać się podstawą do utworzenia nowej wyższej szkoły kształcącej na potrzeby bezpieczeństwa narodowego, z uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa cywilnego, wojskowego, wewnętrznego i zewnętrznego. Koziej mówił w sierpniu, że założenia reformy mają być gotowe do końca roku.

WAT powstał w 1951 r. Do tej pory mury uczelni opuściło prawie 50 tys. absolwentów. Obecnie akademia kształci ok. 10 tys. studentów. Nieco ponad tysiąc z nich to kandydaci na oficerów. W październiku I rok studiów rozpoczyna ok. 3 tys. studentów. Uczelnia prowadzi edukację na sześciu wydziałach, 14 kierunkach oraz ponad 50 specjalnościach.

PAP - Nauka w Polsce

ral/ bos/ ura/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024