Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
15.10.2012 aktualizacja 15.10.2012

Archeolodzy Europy Centralnej rozpoczynają warsztaty na Węgrzech

Spotkanie archeologów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier - „Workshop for Reading Past and Present Landscapes in Central Europe” - na temat powiązania klasycznych metod badań powierzchniowych ze współczesnymi możliwościami prospekcji nieinwazyjnej odbędzie się dniach 15–21 października w miejscowości Nagyhorcsokpuszta na Węgrzech – poinformował PAP Marcin Jaworski, polski koordynator projektu Reading Landscapes.

"Celem przedsięwzięcia jest zorganizowanie panelu dyskusyjnego i warsztatów wymiany pomysłów oraz doświadczeń w odczytywaniu krajobrazów historycznych, które mogą być badane różnymi naukowymi podejściami, m.in. badaniami powierzchniowymi i obserwacją terenową, fotografią lotniczą, teledetekcją, interpretacją wyróżników glebowych i wegetacyjnych, zastosowaniem GPS i technik geodezyjnych w terenie, GIS, różnych metod geofizycznych, kartografii historycznej i badań historycznych, ekologii, geologii, geomorfologii" – wylicza Jaworski.

Ze względu na dużą liczbę podejść naukowych i odmiennych systemów badań powierzchniowych stosowanych w krajach Europy Centralnej, projekt ma na celu stworzenie wspólnego gruntu dla budowania współpracy w tej dziedzinie. Ma to stać się możliwe poprzez łączenie nowoczesnych i klasycznych metod prospekcji. Celem warsztatów jest wzmocnienie współpracy między archeologami oraz łączenie różnych sposobów odkrywania, odczytywania, ochrony i odtwarzania dziedzictwa narodowego poprzez odczytywanie historii z krajobrazu archeologicznego.

"Wymiana doświadczeń w dziedzinie badań powierzchniowych i różnorodnych stosowanych systemów jest kluczowym elementem projektu, którego celem jest wypracowanie pomysłu na wspólny, nowoczesny standard terenowego rozpoznania archeologicznego oraz przetestowanie go na miejscu” – dodaje Jaworski.

Dlatego archeolodzy nie będą jedynie obradować. Integralną częścią spotkania będzie wspólna praca terenowa. W jej ramach zostaną przeprowadzone badania rozpoznawcze i powierzchniowe z zastosowaniem metod geofizycznych, narzędzi GPS i geodezji oraz zdjęć lotniczych. Testy będą wykonane w mikroregionie Mezofold w pobliżu miejscowości Sarszentagota, Felsokortevelyes i Sarbogard – ok. 70 km na południowy-zachód od Budapesztu.

"Na obszarze badań znajdują się stanowiska od okresu pradziejowego do czasów średniowiecznych, w tym ufortyfikowane osady, rzymskie wille czy średniowieczne kościoły" – mówi Jaworski.

Warsztaty są finansowane przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Skupiają partnerów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Wśród uczestników są naukowcy z Uniwersytetu im. Loranda Eotvosa w Budapeszcie, Węgierskiego Muzeum Narodowego – Centrum Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i firmy Archeomap.

Szczegółowe informacje na temat inicjatywy znajdują się na oficjalnej stronie internetowej: www.readinglandscapes.eu

PAP - Nauka w Polsce

szz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024