Koralowce: co za dużo, to niezdrowo

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Życie w symbiozie ze zbyt wieloma algami może powodować blaknięcie koralowców w odpowiedzi na ocieplanie się klimatu - dowodzi badanie opisane w magazynie "Nature Climate Change".

Badanie przeprowadzone na University of Miami (USA) pokazuje, że korale mogą być bardziej dotknięte przez zmiany klimatyczne, jeśli mają zbyt wielu symbiontów. Jednokomórkowe algi (zooksantelle), które żyją we wnętrzu koralowców, są zwykle niezbędne do ich przetrwania, zapewniając im energię do budowania masywnych wapiennych szkieletów. Jednak kiedy temperatury nadmiernie rosną, korale pozbywają się alg, co jest związane ze zjawiskiem blaknięcia korali, a nawet ich obumieraniem.

Do tej pory myślano, że koralowce z większą liczbą zooksantelli są bardziej odporne na blaknięcie. Teraz okazuje się, że jest inaczej. "Odkryliśmy, że im więcej alg zasiedlało koralowiec, tym poważniejsze było blaknięcie, co dowodzi, że jednak co za dużo - to niezdrowo - ocenił autor badania, doktorant Ross Cunning. - Stwierdziliśmy również, że liczba symbiontów może różnić się w zależności od okresu, a to może pomóc lepiej zrozumieć przyczynę blaknięcia koralowców".

Badanie dotyczyło koralowców Pocillopora damicornis pobranych u wybrzeży Panamy. Obserwowano je przez sześć miesięcy, powoli podgrzewając im środowisko, aż wyblakły. Następnie przy użyciu nowoczesnych technik genetycznych określono liczbę symbiotycznych alg - podał serwis EurekAlert.

"Koralowce zarządzają swoimi symbiontami, aby właściwie odnaleźć się w środowisku, w którym żyją. To badanie dowodzi, że posiadanie zbyt wielu może być kosztowne - podkreślił współautor badania prof. Andrew Baker. - Koralowce będą bardziej podatne na blaknięcie, jeśli znajdą się w środowisku, które oferuje większą liczbę organizmów zdolnych do symbiozy, takie jak przybrzeżne rafy zanieczyszczone ściekami. Jeśli tylko będziemy potrafili uzdatnić wodę, zyskamy trochę czasu, aby pomóc rafom uniknąć negatywnych skutków ocieplenia klimatu".

Jak dodał Baker, także inne zmiany w środowisku mogą mieć wpływ na niszczenie koralowców, m.in. zakwaszenie oceanów wywołane nadmierną emisją dwutlenku węgla. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera