Szczelina na Antarktydzie wciąż się powiększa

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Gigantyczne pęknięcie na obszarze lodowca Pine Island na Antarktydzie, odkryte w zeszłym roku, poszerzyło się i wydłużyło w ostatnich miesiącach - pokazują najnowsze zdjęcia satelitarne.

29-kilometrowa szczelina zapowiada powstanie nowej ogromnej góry lodowej. Badacze monitorują lodowiec od czasu powstania rozpadliny w ubiegłym roku. Przez kilka miesięcy sytuacja wydawała się ustabilizowana, ale w maju pojawiło się kolejne pęknięcie.

Góra lodowa, która oddzieli się od lodowca, będzie mogła mieć nawet 900 km kw. powierzchni.

Naukowcy NASA obserwujący lodowiec Pine Island z pokładu samolotu w ramach programu IceBridge po raz pierwszy odnotowali pojawienie się rysy w październiku ubiegłego roku. Lodowiec schodzi do Morza Amundsena, gdzie wody oceaniczne podmywają go od spodu.

Z lodowca wydzieliły się wielkie góry lodowe w 2001 i 2007 roku, a w 2011 roku specjaliści z NASA po raz pierwszy zaobserwowali tak poważne pęknięcie na lodowcu z powietrza.

Jeszcze w tym tygodniu eksperci programu IceBridge zamierzają wrócić na lodowiec Pine Island, aby kontynuować monitorowanie procesu pękania. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera