Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.07.2021
PL EN
11.11.2012 aktualizacja 11.11.2012

Prof. Ludwik Dobrzyński/ Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zmniejszenie w społeczeństwie nieuzasadnionego strachu przed promieniowaniem - to główna misja prof. Ludwika Dobrzyńskiego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Zespół kierowany przez naukowca prowadzi zajęcia dla szkół, wykłady czy organizuje konkurs dla uczniów.

Badacz jest kandydatem - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VIII edycji konkursu „Popularyzator Nauki”, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Prof. Ludwik Dobrzyński jest ekspertem m.in. w dziedzinie rozpraszania neutronów, fizyce magnetyków czy wpływu małych dawek promieniowania jonizującego na organizm. Od 2002 roku prof. Dobrzyński jest przedstawicielem Polski w Komitecie UNSCEAR (Komitet Naukowy Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Skutków Promieniowania Jądrowego) i był jej wiceprzewodniczącym w trzech kadencjach (2009-2011).

"Moją najważniejszą misją edukacyjną jest zdjęcie ze społeczeństwa nieuzasadnionego strachu przed promieniowaniem jonizującym o dowolnym poziomie. Obawy dotyczące dużych dawek promieniowania są uzasadnione. Ale ludzie ekstrapolują ten strach na problem dawek, w których funkcjonują się na co dzień. Nie zdają sobie sprawy z tego, że promieniowanie istnieje na Ziemi od zawsze (...), a po drugie narażenie na promieniowanie są generalnie biorąc dla przeciętnego mieszkańca Ziemi niewielkie. To są tylko wyjątkowe przypadki, gdy strach przed promieniowaniem trzeba włączyć. Ale żeby to wiedzieć, trzeba się czegoś nauczyć" - mówi popularyzator i podkreśla, że jego misją jest osłabianie lub nawet zlikwidowanie radiofobii społecznej.

Prof. Ludwik Dobrzyński jest dyrektorem popularyzującego fizykę Działu Edukacji i Szkoleń w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (wcześniej – w Instytucie Problemów Jądrowych). Dzięki pracy zespołu, powołanego już kilkanaście lat temu przez prof. Dobrzyńskiego, szkoły z całej Polski mogą skorzystać z odwiedzin w NCBJ, zobaczyć „Marię” - jedyny w Polsce czynny badawczy reaktor jądrowy i wziąć udział w interaktywnych zajęciach. Uczniowie mogą też skorzystać z Laboratorium Fizyki Atomowej i Jądrowej dla szkół. "Staramy się przekazywać wiedzę korzystając nie tylko z wykładów, ale i pokazów" - zaznacza popularyzator. NCBJ odwiedza rocznie 7 tys. osób z całej Polski.

Oprócz tego Dział Edukacji i Szkoleń koordynuje działania NCBJ w zakresie przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym, takich jak spotkania, festiwale nauk, pikniki naukowe czy lokalne seminaria poświęcone tematyce energetyki jądrowej i skutków biologicznych promieniowania jonizującego na organizmy żywe.

Ludwik Dobrzyński jest również współpomysłodawcą i przewodniczącym komitetu organizacyjnego konkursu dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych „Fizyczne Ścieżki”. Młodzi badacze mogą w nim zgłaszać prace naukowe, pokazy lub eseje dotyczące związku między nauką a cywilizacją. Popularyzator zaznacza, że konkurs jest świetną okazją np. dla uczniów, którzy nie mają odwagi, by startować w olimpiadach fizycznych czy zawodach. Zgłoszenia do 8. edycji konkursu trwają do końca stycznia 2013 r.

Fizyk jest także autorem koncepcji realizowanego projektu „Szkoła z przyszłością”, którego zadaniem jest wypracowanie form kształcenia zawodowego w zakresie nauk ścisłych prowadzące do utworzenia wysokospecjalistycznych kadr dla polskiej gospodarki.

Prof. Dobrzyński jest autorem około 240 prac opublikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach, współautorem monografii, jak również recenzentem międzynarodowych wydawnictw fizycznych. Jest także współautorem internetowych stron edukacyjnych, plakatów oraz broszur popularno-naukowych („Spotkanie z promieniotwórczością”, „Słońce na Ziemi. Energia termojądrowa ante portas”, „Energetyka jądrowa: spotkanie pierwsze”) oraz wystaw naukowych w Świerku („Odpady promieniotwórcze – problemy, rozwiązania”, „Energia jądrowa i elektrownie jądrowe”).

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021