Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
12.11.2012 aktualizacja 12.11.2012

Dariusz Aksamit/ Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

"Uczyć trzeba dziecko, a nie przedmiotu” - ta myśl przyświeca licznym warsztatom prowadzonym przez doktoranta z Politechniki Warszawskiej, Dariusza Aksamita, którego głównym celem popularyzatorskim jest rozbudzanie ciekawości i skłanianie widza do własnych poszukiwań.

Dariusz Aksamit jest kandydatem - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dariusz Aksamit jest doktorantem na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej na specjalności Fizyka Jądrowa. Studia II stopnia skończył na specjalności Fizyka Medyczna. Teraz rozpoczyna pracę naukową związaną z medycyną nuklearną w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha.

Jest finalistą konkursu „FameLab”, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i British Council. W półfinale opowiadał o akceleratorach biomedycznych (http://youtu.be/HcSq8RFWGUo), a w finale - o radiofobii.

Dariusz Aksamit organizuje i prowadzi liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży. W ramach "TECHNO-Warsztatów z Politechniką Warszawską” prowadził spotkania „Elektronika – od projektu do zastosowań” i „Mikrokontrolery – jak rozkazywać elektronice”. Był też współautorem scenariuszy „Jak ugotować wodę na twardo” i „Przyciągający magnetyzm”. Projekt rozpoczął się w 2011 r. i od tego czasu odbyły się zarówno zajęcia na PW, jak i wyjazdowe do miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców.

W czasie „Letniego Obozu Politechniki Warszawskiej” realizował autorski, 25-godzinny program warsztatów z elektrofizyki dla licealistów i gimnazjalistów. Prowadził też warsztaty z elektroniki i z fizyki jądrowej w poprzednich edycjach letniego obozu.

Kandydat działa też w ramach Uniwersytetu Dzieci. Jak mówi, wprowadził Uniwersytet Dzieci na Politechnikę Warszawską w 2008 roku, organizując koła naukowe z ramienia Rady Kół Naukowych, której był wiceprzewodniczącym.

W Kole Naukowym Fizyków stworzył i prowadził warsztaty „Najmniejsze cegiełki, czyli w świecie cząstek elementarnych – LHC", „Na fali”, „+/-, czyli w którą stronę płynie prąd?”, „Gdzie jest północ?” czy „0-1, czyli co się dzieje wewnątrz komputera".

Doktorant prowadził warsztaty z fotoniki dla gimnazjum w ramach Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha, był autorem scenariusza „Mały wynalazca w laboratorium Dekstera” realizowanych przez Biuro Usług Turystycznych „BUT” w 2011r.

Poza tym prowadził warsztaty „Jak zachowują się ciecze i gazy?” w Moskwie w ramach Festiwalu Kultury Polskiej we wrześniu 2011 r.

Wśród organizowanych przez niego spotkań znalazły się też pokazy na temat wyporności na zakończenie semestru Uniwersytetu Dzieci. W 2012 r. był autorem pokazów w czasie rejsu „Fizyka pod Żaglami” na STS Pogoria. A na konferencji „Forum Nauczycieli Przedmiotów Ścisłych +W kręgu światła+” przeprowadził pokaz doświadczeń optycznych „Światło w nauczaniu fizyki”. A dla Uniwersytetu Dzieci w Moskwie dał pokaz „Czy woda tonie?”. Dariusz Aksamit działa na rzecz ruchu studenckiego.

Od pierwszego roku studiów aktywnie działa w ruchu studenckim, m.in. Kole Naukowym Fizyków przy Politechnice Warszawskiej.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024